Amerykańscy inwestorzy liczą na zwycięstwo nad Irakiem

17-03-2003, 20:31

Na amerykańskich giełdach utrzymują się wyraźne wzrosty wywołane wiadomością o wycofaniu się Białego Domu z zamiaru przeforsowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ drugiej rezolucji w sprawie Iraku. W większości pojawiających się wypowiedzi przeważa opinia, że wojna z Irakiem wybuchnie w najbliższych dniach i będzie krótka.

Zdecydowana większość akcji drożeje. Inwestorzy kupują je, aby ‘załapać się’ na oczekiwane odbicie rynku w górę po zakończeniu wojny z Irakiem, która – jak się powszechnie sądzi, będzie krótka. Podobnie jak na rynku akcji dzieje się na rynku walutowym, gdzie dolar umacnia się wobec walut, które w ostatnim czasie wyraźnie zyskiwały wobec niego na wartości. Jednocześnie spadają ceny na rynku obligacji.

Zaledwie dwa spośród trzydziestu blue chipów z indeksu Dow Jones notuje spadek kursu. Wyraźnie tanieją jedynie akcje Altria Group (d. Philip Morris) Salomon Smith Barney zalecił klientom niedowarzenie w portfelu spółek branży tytoniowej w związku ze zbliżającymi się rozstrzygnięciami sądowymi oraz możliwością spadki sprzedaży na amerykańskim rynku.

Wśród papierów cieszących się największym popytem znalazły się akcje J.P Morgan i American Express. Citigroup drożeje zaledwie o ułamek procenta. To skutek obaw o kolejne zarzuty stawiane spółce w sprawie bankructwa Enronu.

Mimo słabego początku sesji, drożeją papiery General Motors. J.P. Morgan obniżył prognozę tegorocznego zysku zarówno dla tego koncernu, jak i dla jego największego rywala, Forda. Obie spółki zapowiadały pod koniec ubiegłego tygodnia obniżenie produkcji w trzecim kwartale. Kurs akcji Forda rośnie o prawie 5 proc.

Drożeją akcje sieci supermarketów Wal-Mart. Największy na świecie detalista spodziewa się dobrych wyników sprzedaży w marcu i kwietniu.

Największym popytem cieszą się wciąż papiery spółek technologicznych. W górę poszła mocno cena Intela i Hewlett-Packarda. Drożeją akcje producentów oprogramowania, w tym największych: Microsoftu, Oracle i IBM. Firma badawcza Dataquest poinformowała, że w tym roku globalne wydatki na software wzrosną o 3,5 proc. i wyniosą 76,1 mld USD. W ubiegłym roku spadły o 1 proc.

Mocno rośnie kurs Lockheed Martin. Największy amerykański koncern zbrojeniowy zdobył wart 4,1 mld USD kontrakt na 60 samolotów transportowych C-130J.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerykańscy inwestorzy liczą na zwycięstwo nad Irakiem