Amundi Pioneer AM: Dolar byłby wielkim przegranym wojny handlowej

opublikowano: 16-03-2018, 14:44
aktualizacja: 16-03-2018, 14:51

W przypadku wojny handlowej dolar osłabiłby się do euro w dwa lata o 12 proc., uważa Paresh Upadhyaya z towarzystwa Amundi Pioneer AM.

Wraz z odejściem z administracji Donalda Trumpa umiarkowanych postaci – Gary’ego Cohna oraz Reksa Tillersona – rośnie ryzyko, że USA będą zmierzały w stronę bardziej protekcjonistycznej polityki. Tak przynajmniej uważa Paresh Upadhyaya, zarządzający Amundi Pioneer AM, którego zdaniem ryzyko wywołania przez amerykańskie posunięcia wojny handlowej to już 30 proc. Jego zdaniem jeśli USA zaognią stosunki ze swoimi partnerami handlowymi i spotka się to z działaniami odwetowymi, inwestorzy zaczną uciekać od dolara i szukać schronienia w jenie, franku i euro (w takiej sytuacji ucierpiałyby także rynki akcji). W przypadku wojny handlowej kurs euro wzrósłby w dwa lata do 1,40 USD, co oznaczałoby 12-procentowe osłabienie amerykańskiej waluty.

- Dolar byłby wielkim przegranym wojny handlowej. Zwolennicy wolnego rynku i globalizacji odchodzą z administracji jeden po drugim, a spory wygrywają gospodarczy nacjonaliści – zauważa Paresh Upadhyaya w rozmowie z Bloombergiem.

Zupełnie inaczej podobne prognozy osłabienia dolara uzasadnia bank Goldman Sachs, według którego amerykański protekcjonizm nie zmienia wiele w perspektywach głównej waluty świata. Dotychczasowe cła wciąż mieszczą się w normie kroków podejmowanych przez poprzednich prezydentów w ostatnich 20 latach, a te przecież nie wywołały wojny handlowej. Zdaniem banku dolar będzie tracił przez ożywienie w globalnej gospodarce i perspektywę przechodzenia do zaostrzania polityki przez kolejne banki centralne. Zdaniem Goldmana Sachsa wśród 10 głównych walut rynków rozwiniętych najlepiej zachowywać się euro, dolar kanadyjski oraz korona norweska. Instytucja zapowiada także kontynuację lepszego zachowania walut gospodarek wschodzących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu