Analityk: JSW kopalnią gotówki

opublikowano: 20-09-2017, 15:47
aktualizacja: 20-09-2017, 15:48

Utrzymujące się wysokie ceny węgla koksowego spowodują, że do 2020 r. JSW może wypracować 6,2 mld zł nadwyżki kapitałowej, szacuje Artur Iwański, analityk Domu Maklerskiego PKO BP, który nie zmienił rekomendacji „trzymaj” z wyceną 114,5 zł.

Za największe wyzwanie strategiczne specjalista uważa właśnie to, jak zarząd górniczej spółki zagospodaruje tę górę pieniędzy.

Zobacz więcej

JSW

Reuters/Forum

- Spółka będzie mogła przeznaczyć nadwyżkę na dywidendy [Artur Iwański zakłada, że za 2017 r. wyniesie ona 11,25 zł – red.], przejęcia, spłatę obligacji, specjalny fundusz na czarną godzinę lub premię dla pracowników. Mamy nadzieję, że strategia, spodziewana we wrześniu-październiku odpowie na to kluczowe pytanie, gdyż potencjał (ryzyko) do zagospodarowania jest ogromny – mówi Artur Iwański.

Analityk podkreśla, że ceny węgla znów wyraźnie odbiły i choć trzeba zakładać, że ich normalizacja (czyli spadek do około 190 USD/t w 2018 r. i 150 USD/t w 2020 r.), ale ze względu na siłę popytu na stal będzie to proces wolniejszy i bardziej rozłożony w czasie. 

- Przy obecnych cenach sport EBOTDA w 2017 r. wyniosłaby 5 mld zł – zaznacza Artur Iwański. 

W 2016 r. EBITDA sięgnęła 1,06 mld zł.

- Zakładamy, że mocna poprawa wyników przełoży się na wzrost presji na koszty pracy (bonusy, odmrożenie dodatków), materiałów i usług obcych. Również utrzymanie wolumenu ponad 15 mln ton i poprawa mixu wymagać będzie wzrostu nakładów inwestycyjnych do około 1,4 mld zł rocznie – dodaje analityk DM PKO BP.   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu