Analizy Online: aktywa OFE wzrosły o 1,8 proc. w lutym

ISBNews
opublikowano: 03-03-2016, 12:48

Wartość aktywów otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zwiększyły się o 1,8% m/m i wyniosły 135,83 mld zł na koniec lutego br., poinformowały Analizy Online.

"W lutym wartość transferu środków z ZUS do OFE wyniosła +263 mln zł, a na skutek 'suwaka' fundusze przekazały do ZUS -284 mln zł (najmniej w historii tego mechanizmu). Ostatecznie, na koniec lutego aktywa funduszy wyniosły ponad 135,8 mld zł, co oznacza wzrost o +1,8% w porównaniu z miesiącem wcześniejszym" - czytamy w raporcie.

Dodatni wynik z inwestycji przyczynił się do wzrostu środków będących pod zarządzaniem powszechnych towarzystw emerytalnych. Pozytywna stopa zwrotu powiększyła bowiem wartość aktywów OFE o blisko 2,5 mld zł. Największą dynamikę zmian odnotował, należący do grona najmniejszych funduszy, OFE Pocztylion (+2,6%), podano także.

" Nadchodzące miesiące będą miały istotny wpływ na funkcjonowanie II filara. W kwietniu rozpocznie się bowiem tzw. okienko transferowe, podczas którego ubezpieczeni będą mogli dokonać wyboru czy ich składka będzie ewidencjonowana w całości na koncie w ZUS (7,3%), czy też rozdzielana pomiędzy ZUS (4,38%), a OFE (2,92%). Najbliższe okienko transferowe potrwa do końca lipca bieżącego roku, a kolejne będzie miało miejsce za 4 lata" - czytamy dalej.

Analizy Online zwracają uwagę, że luty był dla OFE miesiącem częściowego odrobienia strat, poniesionych w trzech poprzednich miesiącach.

"Na tle silnie ujemnych styczniowych wyników, najgorszych od ponad 7 lat, wypracowana w lutym dodatnia stopa zwrotu na poziomie +2,1% prezentuje się atrakcyjnie. Osiągnięciu takiego wyniku sprzyjał zarówno efekt niskiej bazy jak i odbicie cen akcji na warszawskim pakiecie" - wskazano w raporcie.

W lutym indeks WIG20 wzrósł o 2,5%, indeks mWIG40 zyskał 2,9%, a sWIG80 był na plusie 2,3%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane