Andrej Babiš znowu inwestuje w Polsce

BAM
opublikowano: 15-11-2017, 18:52

Fundusz Hartenberg, który inwestuje pieniądze czeskiego biznesmena i polityka, kupił połowę udziałów w firmie Avia Prime, do której należy firma Linetech.

Avia Prime, a dokładniej należące do niej dwie spółki - polska Linetech oraz słoweńska Adria Airways Tehnika (AAT), zajmuje się obsługą techniczną i naprawami samolotów, m.in. Boeinga, Airbusa Embraera, Bombardiera. Współpracuje z ponad 70 liniami lotniczymi, m.in. Lufthansą, Swiss, British Airways, easyJet czy Wizz Air.

Andrej Babis
Zobacz więcej

Andrej Babis fot. Bloomberg

Główną bazą Avia Prime jest lotnisko Jasionka pod Rzeszowem, ale ma swoje hangary również w Katowicach i słoweńskiej Lublanie. Zatrudnia około 700 osób.

Transakcja przejęcia połowy udziałów Avia Prime przez Hartenberg Capital, którą opisuje czeski dziennik „Hospodářské Noviny”, miałaby być - według nieoficjalnych źródeł - warta 0,5-0,75 mld CZK, czyli 83-124 mln zł.

„To interesująca firma, która co roku rośnie w dwucyfrowym tempie” — mówi cytowany przez gazetę Jozef Janov, założyciel i szef funduszu Hartenberg.

W jego opinii branża lotnicza świetnie się rozwija i można oczekiwać, że nadal będzie rozwijała się dobrze, a jednocześnie działa w niej stosunkowo niewiele firm.

„Naszym atutem jest to, że mamy w Polsce i Słowenii setki pracowników i dzięki temu jesteśmy tańsi niż zachodni konkurenci. Koszt mechaniki to około dwie trzecie wszystkich kosztów serwisowania, więc liniom lotniczym często opłaca się korzystać z takich usług w Polsce” – dodał Jozef Janov.

Transakcja dojdzie do skutku pod warunkiem zaakceptowania jej przez urzędy antymonopolowe w Polsce i Słowenii. 

Inwestycja w Avia Prime to niepierwsze przedsięwzięcie biznesowe Andreja Babiša po naszej stronie Olzy. Biznesmen, multimilioner i polityk, który właśnie próbuje utworzyć nowy czeski rząd, już wcześniej kupował polskie firmy m.in. poprzez fundusz Hartenberg. Za jego pośrednictwem w 2015 r.kupił od Resource Partners firmę Good Food, która jest producentem ryżu i płatków śniadaniowych. Kilka tygodni temu pisaliśmy także o tym, że założona przez niego agrochemiczna grupa Agrofert stara się o zakup Petrochemii-Blachowni z Kędzierzyna-Koźla.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Andrej Babiš znowu inwestuje w Polsce