Antofagasta: Umocnienie miedzi ma jeszcze potencjał

opublikowano: 23-08-2017, 13:24
aktualizacja: 23-08-2017, 13:34

Zwyżki cen miedzi z ostatnich tygodni mają szanse być kontynuowane, uważa Ivan Arrigada, prezes giganta wydobywczego Antofagasta.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Ceny miedzi na giełdzie COMEX w Nowym Jorku zmierzają do zamknięcia sierpnia trzecią miesięczną zwyżką z rzędu. W środę ceny zniżkują o 0,1 proc., do 2,985 USD za funt, po tym jak dzień wcześniej znajdowały się najwyżej od blisko trzech lat. Zdaniem Ivana Arrigady, prezesa Antofagasty, który w krótkim terminie nie spodziewał się zwyżek notowań metalu, mają one szanse być kontynuowane.

- Ceny miedzi zachowywały się w krótkim terminie lepiej od oczekiwań wielu obserwatorów, w tym naszych. Rynek powinien wejść w tendencję boczną, jednak ruchów w górę powinno być więcej niż w dół – powiedział Ivan Arrigada w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

Od początku roku miedź podrożała o 19,1 proc., po tym jak ubiegły rok notowania zamknęły na 17,4-procentowym plusie. Dostawy z niektórych ważnych kopalni zostały zakłócone za sprawą sporów z pracowniczych. Tymczasem nadzieje inwestorów na przedłużenie dobrej koniunktury w będącej największym konsumentem miedzi gospodarce Chin wsparły oczekiwania co do globalnego popytu na surowiec. To zaskoczyło Atofagastę, która spodziewała się umocnienia notowań w długim terminie, natomiast nie oczekiwała, że nastąpi ono już teraz.

- Perspektywy gospodarek rynków wschodzących, zwłaszcza Chin, są teraz lepsze, więc oczekujemy systematycznego wzrostu popytu na miedź – przewiduje Ivan Arrigada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu