Czytasz dzięki

Aparthotele i condohotele – nowy trend inwestowania w nieruchomości

Materiał partnera
opublikowano: 24-10-2017, 16:22
aktualizacja: 24-10-2017, 16:30

Niskie stopy procentowe sprawiają, że Polacy wypłacają oszczędności z banku i poszukują sposobu, aby atrakcyjnie je ulokować. Wiele osób decyduje się na inwestowanie w nieruchomości. Okazuje się, że na tym rynku coraz silniejszy staje się trend lokowania nadwyżki finansowej w aparthotele i budynki typu condo.

Badania pokazują, że odsetek Polaków, którzy posiadają oszczędności, osiągnął w końcu przeciętny poziom w Europie. 68% naszych rodaków deklaruje, że posiada nadwyżki finansowe, czyli o 24% więcej niż jeszcze rok temu. Jednocześnie niskie stopy procentowe sprawiają, że 36% Polaków nie odczuwa satysfakcji z oszczędzania. Naturalne jest zatem, że w tej sytuacji nasi rodacy wycofują pieniądze z banków i szukają alternatywnych sposobów lokowania kapitału. 51% z nich wybiera nieruchomości, jak wynika z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. W 2016 roku zainwestowano w Polsce w nieruchomości 16 mld euro. To najwięcej w naszym regionie, chociaż daleko nam do Niemców (54 mld euro) czy Brytyjczyków (66 mld euro).

Inwestycje w nieruchomości w Europie w 2016 roku

Źródło: PwC


Polska jest wymieniana jako atrakcyjne miejsce do inwestowania w nieruchomości wśród innych krajów EMEA, a Warszawa uplasowała się na 6 miejscu najbardziej atrakcyjnych miast, jeśli chodzi o inwestycje na rynku nieruchomości.

Źródło: CBRE


Nic dziwnego, że w tej sytuacji również sami Polacy chętnie lokują nadwyżki finansowe na rynku nieruchomości. W ostatnim czasie coraz silniejszym trendem staje się inwestowanie w aparthotele i condohotele. Nawet 37% inwestorów, którzy kupili taki lokal, decyduje się na nabycie kolejnego – według badań przeprowadzonych przez portal InwestycjewKurortach.pl. Zanim sprawdzimy, czy rzeczywiście warto lokować kapitał w taką inwestycję, warto wyjaśnić, czym w ogóle są aparthotele i condohotele.

Aparthotele a nieruchomości w systemie condo

Wiele osób już słyszało o aparthotelach i condohotelach, ale nie wszyscy wiedzą, co tak naprawdę kryje się za tymi terminami. Na początek warto wyjaśnić, że dziś różnica między tymi dwoma pojęciami często się zaciera i są one stosowane zamiennie. Nie zawsze jednak tak było. W jednym i drugim przypadku deweloper realizuje inwestycję, w której sprzedaje pokoje lub apartamenty inwestorom indywidualnym. Ci z kolei podpisują umowę o zarządzaniu lokalami z deweloperem lub specjalnie do tego założoną firmą. Taki podmiot nie tylko zarządza lokalami, ale również szuka osób zainteresowanych wynajmem krótkoterminowym (turystów). Zysk z najmu jest dzielony pomiędzy właściciela lokalu a firmę zarządzającą.

Jeszcze do niedawna aparthotelami nazywano przede wszystkim mieszkania z kuchnią, natomiast condohotelami określano pokoje hotelowe do wynajęcia. Przyjmowało się, że te pierwsze powstawały głównie w miastach, natomiast drugie – głównie w kurortach. Potem to rozróżnienie zaczęło się powoli zacierać. Wielu deweloperów zaczęło oferować zarówno apartamenty, jak i pokoje hotelowe z aneksem kuchennym, niektórzy proponowali nawet apartamenty dwupokojowe z kuchnią, reklamując obiekty jako condohotele. Dziś można powiedzieć, że wybór nazwy to indywidualna decyzja dewelopera, ponieważ standard oraz wyposażenie aparthoteli i condohoteli jest bardzo podobny.

- W tej branży liczy się nie tylko dobra lokalizacja inwestycji, jej wysoki standard, ale również wartość dodana, którą może ona zaoferować - zauważa Katarzyna Sobotka Członek Zarządu Żoliborz Business Concept.
- Dla przykładu nasz projekt to nie tylko mikroapartamenty. Zgodnie z naszą dewizą: „jeden adres wiele możliwości” do maksimum staramy się wykorzystać potencjał w danej lokalizacji. I tak, kolejne segmenty inwestycji przeznaczone zostaną na biura klasy A o różnorodnych metrażach oraz wysokiej klasy trzygwiazdkowy Hotel z zapleczem konferencyjnym. W części usługowej znajdzie się sklep spożywczy, drogeria, restauracja, kafeteria, apteka, gabinety medycyny estetycznej, zdrowia i urody. Z myślą o przyszłych właścicielach, pracownikach gościach i klientach lokali usługowych zaprojektowaliśmy parking podziemny i naziemny ze stacją ładowania samochodów elektrycznych oraz rowerownię z pełnym zapleczem sanitarnym. Wszystko po to, aby zapewnić możliwie jak najszerszą i najbardziej atrakcyjną ofertę, która w przyszłości przełoży się na sukces i popularność obiektu.

Apartament na wynajem jako atrakcyjna inwestycja

Obecnie najwięcej lokali w systemie condo budowanych jest w Warszawie (39,7% udziału w rynku), Gdańsku (22,1%) i Krakowie (14,4%) - wynika z raportu portalu InwestycjewKurortach.pl. Taki podział rynku wynika również z faktu, że Warszawa jest niekwestionowanym liderem od lat pod względem liczby udzielonych noclegów. Jeśli dodamy do tego, że w 2016 roku Polska zanotowała, obok Hiszpanii, dwucyfrowy wzrost średniego przychodu z jednego pokoju hotelowego, perspektywa inwestycji w aparthotele i condohotele wydaje się bardzo atrakcyjna. Inwestorzy rozliczają się z zarządcami budynków w różny sposób. Może to być na przykład określony procent od zainwestowanej kwoty niezależnie od najmu, ale najczęściej zarządcy określają minimalną kwotę zysków, które będzie otrzymywał właściciel lokalu.

- Nieruchomości condo to idealne rozwiązanie dla osób, które oczekują atrakcyjnych zysków z nieruchomości, ale nie mają czasu angażować się w obsługę posiadanego lokalu i pozyskiwanie klientów. Decydując się na taką inwestycję, warto jednak zwrócić uwagę na gwarantowane umową zyski – zauważa Katarzyna Sobotka. – Uważamy, że jasne reguły są najważniejsze. Realizując kompleks na Żoliborzu gwarantujemy klientom stałą stopę zwrotu 5% w skali roku. Na rynku znajdziemy developerów, którzy proponują „do 7%” lub nawet „do 9%” zysków. Bardzo często jednak jest to celowy zabieg marketingowy mający na celu przyciągniecie uwagi klientów a realne oprocentowanie może być o wiele niższe. Jeszcze inne firmy proponują wyższy gwarantowany zysk z inwestycji tylko przez określony czas, po którym ten poziom radykalnie maleje. Warto na to uważać i warto czytać umowy a w przypadku wątpliwości zasięgnąć porady doradcy inwestycyjnego lub kancelarii – dodaje Katarzyna Sobotka.

Analizując poziom zysków z aparthoteli i condohoteli, trzeba wziąć jeszcze pod uwagę koszty dodatkowe (np. comiesięczny czynsz, media, ubezpieczenie itp.), jak również formę opodatkowania przychodów z najmu, lokalizację. Dlatego tak naprawdę rentowność inwestycji trzeba w tym przypadku obliczać indywidualnie dla każdej nieruchomości.

Coraz większa popularność inwestycji w aparthotele i condohotele wynika z jednej strony z rosnącego zainteresowania lokowaniem kapitału w nieruchomościach z powodu niskich stóp procentowych i nieatrakcyjnego oprocentowania lokat, a z drugiej - ze zwiększających się inwestycji condohotelowych w dużych miastach i postrzegania takich obiektów jako dobrej inwestycji, w którą nie trzeba angażować wiele czasu i wysiłku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane