Arabia Saudyjska oferuje więcej ropy dla Azji

opublikowano: 16-07-2018, 10:49

Arabia Saudyjska zaoferowała dodatkowe ilości ropy dla swoich kluczowych kontrahentów w Azji, na swoim najbardziej cenionym rynku. Czołowy producent z kartelu OPEC ponownie zwiększa swoje możliwości produkcyjne po rozwiązaniu historycznej umowy z sojusznikami, która ograniczała produkcję „czarnego złota”.

Koncern Saudi Arabian Oil dostarczył dodatkowe ładunki ropy Arab Extra Light do co najmniej dwóch nabywców w Azji w sierpniu, twierdzą agencyjne źródła. 

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Oferta Arabii Saudyjskiej trafia w moment, gdy inwestorzy wyczekują wszelkich oznak, że największy producent ropy na świecie zapełni lukę  w dostawach spowodowaną  ponownymi sankcjami USA wobec Iranu, spadkiem produkcji w Wenezueli i zakłóceniami w Libii. 

W czerwcu Arabia Saudyjska i Rosja przekonały pozostałych członków Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników, by zwiększyć produkcję po 18 miesiącach ograniczania wydobycia, co pozwoliło zmniejszyć globalną nadwyżkę surowca i podnieść ceny do poziomów obserwowanych ostatnio w 2014 r.

Po informacji o propozycji Arabii Saudyjskiej, kontrakty na surowiec Brent, będący punktem odniesienia dla ponad połowy światowej ropy, straciły około 1 proc. schodząc do 74,59  USD za baryłkę. Z kolei futures na West Texas Intermediate spadły o 0,5 proc., do 70,67 USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu