Arcelor i Przyjaźń podpiszą wieloletni kontrakt na dostawy koksu

26-10-2004, 13:40

Koksownia Przyjaźń i międzynarodowy koncern hutniczy Arcelor uzgodnią na początku listopada ostateczne zapisy wieloletniego kontraktu na dostawy koksu, a do końca miesiąca umowa powinna być podpisana - poinformował we wtorek PAP wiceprezes koksowni Andrzeja Warzecha.

"Umowa z Arcelorem dotyczy dostarczania koncernowi 550 tys. ton koksu wielkopiecowego rocznie do 2010 roku, z opcją przedłużenia do roku 2016. Wartość kontraktu to wielkość poufna. Obecnie Arcelor jest odbiorcą czwartej części naszego koksu wielkopiecowego" - powiedział Warzecha.

Umowa ma być zabezpieczeniem finansowania planowanych w koksowni inwestycji, których łączną wartość szacuje się na ok. 350 mln euro. Chodzi o budowę w najbliższych 2-3 latach dwóch nowych baterii koksowniczych wraz z niezbędnej infrastruktury, co zwiększy moce produkcyjne zakładu o przeszło połowę.

Według niego, wieloletnia umowa to dla banków dobre zabezpieczenie kredytów na planowane inwestycje. Wiceprezes uważa, że decyzje w sprawie szczegółowych parametrów i zakresu inwestycji powinny zapaść do końca roku i wiązać się z finalizacją tworzenia grupy węglowo-koksowej, której częścią ma być m.in. Przyjaźń.

Dwie nowe baterie zwiększyłyby zdolności produkcyjne koksowni o 1,4 mln ton rocznie. Obecne moce, wynoszące ok. 2,5 mln ton koksu rocznie (30 proc. całej polskiej produkcji), są wykorzystywane w całości. Niespotykana od lat koniunktura na rynku koksu, związana m.in. z inwestycjami w Chinach i ograniczeniem eksportu koksu przez ten kraj, sprawia, że dla zaspokojenia europejskiego popytu potrzebne są nowe moce.

Według prognoz, koniunktura na koks ma charakter wieloletni, choć - jak powiedział Warzecha - ceny koksu nie tylko nie rosną już tak dynamicznie jak w pierwszej połowie roku, ale w ostatnich dwóch miesiącach odnotowano spadki, które mogą potrwać do końca roku. Nie zmienia to jednak faktu, że ceny są bardzo korzystne dla producentów i eksporterów koksu.

"W ostatnich dwóch miesiącach na niektórych kierunkach nastąpił spadek cen nawet o 50-70 USD na tonie, czyli ok. 25 proc. w stosunku do cen z połowy roku, kiedy tona kosztowała powyżej 300 USD. Do końca roku możliwe są jeszcze minimalne wahnięcia cen w dół, m.in. w związku z uruchomieniem licencji eksportowych przez Chiny. Ale potem cena powinna ustabilizować się na poziomie 230-270 USD za tonę" - ocenił Warzecha.

Dzięki koniunkturze, Koksownia Przyjaźń, jeszcze dwa lata temu zagrożona bankructwem, stała się bardzo dochodową firmą. W ubiegłym roku po raz pierwszy od dawna osiągnęła zysk. Po trzech kwartałach 2004 zysk netto przekroczył 0,5 mld zł, a przychody już teraz są większe niż w całym ubiegłym roku. Koksownia spodziewa się zamknięcia roku zyskiem netto rzędu 650 mln zł. 86 proc. koksu z Przyjaźni trafia na eksport.

Od końca ubiegłego roku zatrudniająca 1,8 tys. osób (bez spółek zależnych) Koksownia Przyjaźń jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami są byli wierzyciele. 47 proc. udziałów należy do producenta węgla koksującego - Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), która docelowo będzie większościowym udziałowcem koksowni. 37 proc. należy do PKP, 11 proc. do Skarbu Państwa, a 5 proc. do Kompanii Węglowej.

Do końca roku Koksownia Przyjaźń ma stać się częścią tworzącej się grupy kapitałowej, skupiającej JSW oraz koksownie w Wałbrzychu i Zabrzu. Obecnie grupa robocza analizuje, czy miałby to być - jak chce JSW - holding, czy - jak woli Przyjaźń - koncern. W przyszłym roku mniejszościowy pakiet akcji takiej grupy miałby trafić na warszawską giełdę w ofercie publicznej.

Polskie koksownictwo to obecnie siedem przedsiębiorstw, wytwarzających rocznie ok. 10,2 mln ton koksu i zużywających ok. 14 mln ton węgla. Polska jest największym wytwórcą koksu w Europie. Pozostałe kraje UE produkują go łącznie ok. 29 mln ton. Ponad połowa krajowej produkcji trafia na eksport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Arcelor i Przyjaźń podpiszą wieloletni kontrakt na dostawy koksu