ArcelorMittal każe GFG płacić z góry za dostarczaną stal

opublikowano: 12-03-2021, 16:01

Koncern ArcelorMittal każe płacić sobie z góry za dostawy stali do firm GFG Alliance, imperium biznesowego Sanjeeva Gupty, w związku z jego sytuacją finansową, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

ArcelorMittal zmieni warunki płatności za dostawy stali za zakładów zajmujących się jej dalszym przetwarzaniem, które Gupta przejął od koncernu w 2019 roku, twierdzi źródło agencji. To zwiększy problemy GFG w momencie kiedy szuka alternatywnego finansowania po upadku zapewniającego go do tej pory Grensill Capital.

Sanjeev Gupta, fot. Bloomberg
Sanjeev Gupta, fot. Bloomberg

8 marca Greensill Capital znalazł się pod zarządem administracyjnym w Wielkiej Brytanii. Firma specjalizująca się w krótkoterminowym finansowaniu łańcuchów dostaw znalazła się w kryzysowej sytuacji kiedy wspierające go finansowo Tokio Marine, Credit Suisse oraz szwajcarski GAM Holding odmówiły jej pieniędzy z powodu wątpliwości dotyczących zarządzania oraz rosnącej góry pożyczek dla GFG.

GFG wynajął PJT Partners i Alvarez & Marsal aby pomogły mu w znalezieniu nowego źródła finansowania. Pierwszym zadaniem jest uzyskanie wstrzymania spłaty 5 mld USD, które GFG jest winne Greensill i innym, który nabyli jego produkty finansowe, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

GFG Alliance jest właścicielem Liberty House, do którego należy Liberty Częstochowa, spółka dzierżawiąca majątek Huty Częstochowa. Deklarowała chęć jego przejęcia za 190 mln zł. Transakcja miała być sfinalizowana do końca maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane