Arctic Paper stawia na ekologię

DI
08-11-2012, 16:18

Producent papieru zamierza wejść w opakowania ekologiczne oraz dzięki planowanemu przejęciu szwedzkiego producenta celulozy, w biopaliwa.

Transakcja zakupu szwedzkiego producenta celulozy Rottneros jeszcze nie została sfinalizowana, a już przyszły niedoszły właściciel, Arctic Paper, producent papieru, snuje plany wspólnej przyszłości. Nowy nabytek ma otworzyć polskiej spółce, notowanej na GPW, drzwi na rynek biopaliw.

Znów na giełdzie:
Zobacz więcej

Znów na giełdzie:

Michał Jarczyński przez wiele lat był prezesem Arctic Paper. Teraz pokieruje Radpolem.

- Rottneros jest właścicielem technologii wykorzystujących w produkcji, m. in. odpady leśne – informuje Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.

Decyzje dotyczące konkretnych planów w obszarze biopaliw zostaną podjęte w połowie przyszłego roku. Do tego czasu, zdaniem przedstawicieli spółki, ma się wykrystalizować stanowisko UE- będzie wiadomo, m. in. w co warto zainwestować i w jakich obszarach będzie można liczyć na finansowe wsparcie. AP oprócz dotacji unijnych liczy na pomoc szwedzkiego rządu oraz inwestorów finansowych. Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku ropy i paliw radzi nie czekać na pomoc unijnych instytucji.
- Ich decyzje nie są dobrą podstawą do robienia interesów. Unia jest zmienna i nieprzewidywalna – uważa Andrzej Szczęśniak.

Oprócz biopaliw, na celowniku AP są opakowania ekologiczne. Spółka zamierza zainwestować w linie produkujące, np. papierowe pudełka na żywność. Mają one wyjeżdżać z Kostrzyna nad Odrą, ponieważ z tego zakładu mają rzut beretem do polsko- niemieckiej granicy.

- Rynki zachodnie są szczególnie atrakcyjne- tylko zachodnioeuropejski jest warty dzisiaj 7-8 mld EUR i rośnie w tempie ok. 15 proc. rocznie. My stawiamy na Niemcy i Wielką Brytanię – mówi Michał Jarczyński.

Do podobnych konkluzji doszli rywale. Rynek opakowań ekologicznych jest oczkiem w głowie International Paper. Zdaniem Marka Krzykowskiego to jeden z najbardziej perspektywicznych segmentów.

Jednak zanim jego rywal- AP ruszy na podbój zagranicy, sfinalizuje transakcję zakupu szwedzkiej spółki Rottneros, produkującej celulozę, notowanej na tamtejszej giełdzie. Polska firma chce kupić co najmniej 90 proc. walorów szwedzkiego podmiotu i docelowo zdjąć go z giełdy. Do 20 grudnia transakcja- szacowna na blisko 170 mln zł- ma zostać sfinalizowana. Tego dnia AP, zadebiutuje również- na zasadzie dual listingu- na sztokholmskiej giełdzie. Plan Arktika ma szansę się zrealizować, szczególnie gdy spojrzymy na akcjonariat obu spółek. Na sam początek AP ma poparcie ze strony największego akcjonariusza Rottnerosa- Nemus Holdingu. Powód? Jest on pośrednio większościowym udziałowcem (75 proc.) AP.

- Do tej pory za połączeniem opowiedzieli się inwestorzy Rottnerosa, posiadający blisko 30 proc. akcji – twierdzi Michał Jarczyński.

W pierwszej dziesiątce akcjonariuszy Rottnerosa znajdują się inwestorzy- głównie finansowi, posiadający powyżej 1 proc. akcji. Później jest drobnica- kilkanaście tysięcy udziałowców. Tym, którzy nie będą chcieli zamienić akcji szwedzkiej spółki na AP, będą mogli je sprzedać za gotówkę. Zdaniem Macieja Marcinowskiego, analityka DM BZWBK, transakcja to dobra wiadomość dla inwestorów długoterminowych.

- W krótkim okresie z powodu gorszych wyników szwedzkiej firmy, wskaźniki finansowe nowo połączonej grupy mogą być gorsze niż samego Arctic Paper – twierdzi Maciej Marcinowski.

Szwedzi w ciągu ostatnich kilku lat zmagali się wysokimi kosztami działalności. Z tego powodu spółka ma dzisiaj dwie, a nie jak jeszcze kilka lat temu pięć wytwórni celulozy. Obecnie kończy ona restrukturyzację, dzięki czemu Polacy mają przejąć podmiot bez zadłużenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Arctic Paper stawia na ekologię