Argentyna osiągnęła porozumienie z MFW ws. zadłużenia

ARŻ
opublikowano: 28-01-2022, 20:59

Argentyna zawarła wstępne porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie restrukturyzacji zadłużenia o wartości 44,5 mld USD, którego do tej pory nie była w stanie spłacić, pisze Reuters.

„Mieliśmy niespłacalny dług, który pozostawił nas bez perspektyw na teraźniejszość i przyszłość. Podpisaliśmy rozsądną umowę, która pozwoli nam się rozwijać i wypełniać zobowiązania poprzez stymulowanie wzrostu gospodarczego“ - skomentował prezydent Argentyny Alberto Fernandez.

Porozumienie zakłada, że okres karencji w spłacaniu przez Argentynę długu wobec MFW zostanie wydłużony do 4,5 roku.

“Umowa pozwoli na zwiększenie wydatków na infrastrukturę, naukę i technologie oraz ochroni programy społeczne” - dodał w swoim oświadczeniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Minister gospodarki Argentyny Martin Guzman powiedział na konferencji prasowej, że zgodnie z umową jego kraj zamierza zmniejszyć deficyt do 0,9 proc. PKB do 2024 roku i stopniowo zakończyć finansowanie Skarbu Państwa przez bank centralny.

„Mamy nadzieję, że osiągniemy nasze cele dotyczące deficytu przy realnych wydatkach, które nie zatrzymają ożywienia i będziemy w stanie stopniowo wzmacniać ściągalność podatków” - powiedział.

Kością niezgody w negocjacjach Argentyny z MFW przez dłuższy czas pozostawał termin, w którym kraj byłby w stanie zredukować deficyt. Władze utrzymywały, że nie mogą tego zrobić zbyt szybko, ponieważ muszą utrzymać wydatki, aby stymulować gospodarkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane