ARiMR po 20 lutego rozpocznie wypłaty dla gospodarstw ekologicznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-02-2005, 19:11

- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpocznie po 20 lutego wypłacanie dopłat dlagospodarstw ekologicznych. ARiMR rozpoczęła w tym tygodniu wydawanie decyzji płatności - poinformowała w piątek PAP rzecznik prasowy Agencji Iwona Musiał.

- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpocznie po 20 lutego wypłacanie dopłat dlagospodarstw ekologicznych. ARiMR rozpoczęła w tym tygodniu wydawanie decyzji płatności - poinformowała w piątek PAP rzecznik prasowy Agencji Iwona Musiał.

Zaznaczyła, że biura powiatowe Agencji przyjmowały wnioski o dotacje z UE od rolników jedynie przez miesiąc - od 1 września do 1 października 2004 roku. Wpłynęło 3586 wniosków.

Jak wyjaśniła rzecznik, wnioski składały gospodarstwa, które już wcześniej prowadziły produkcję naturalnym sposobem i posiadały certyfikaty (lub były w trakcie ich pozyskiwania), iż wytwarzają żywność metodami ekologicznymi.  Dopłaty do gospodarstw ekologicznych stanowią jeden z pakietów w ramach tzw. programu rolnośrodowiskowego, który ma na celu promocję produkcji rolniczej, prowadzonej zgodnie z wymogami ochrony środowiska.

W programie tym mogą uczestniczyć rolnicy gospodarujący na powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych.  Wysokość pomocy finansowej przyznawanej do hektara ziemi to średnio 553 zł/ha. Średnia powierzchnia gospodarstwa spośród tych, które złożyły wnioski, wynosi 20,5 hektara.

Musiał poinformowała, że od 15 czerwca br. Agencja rozpocznie  przyjmowanie kolejnych wniosków o dopłaty do gospodarstw ekologicznych.

Na dopłaty dla tych gospodarstw za 2004 r. ARiMR przeznaczy 40,7 mln złotych, dopłatami objęte zostanie 73 tys. ha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane