Rumuni przejęli Syderal Polska

opublikowano: 06-02-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Firma technologiczna Arobs Transilvania Software uaktywnia się nad Wisłą. Na rynek wchodzi poprzez akwizycję.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są powody zmiany właścicielskiej w Syderal Polska, należącej dotychczas do szwajcarskiej firmy
  • jak w nowej strukturze odnajdzie się spółka nad Wisłą
  • czy będzie kontynuować rozpoczęte wcześniej projekty

Arobs Transilvania Software, spółka notowana na Bucharest Stock Exchange, nabyła 94 proc. udziałów w Syderal Polska. To działający na krajowym rynku od 2016 r. dostawca rozwiązań elektronicznych i programistycznych głównie dla sektora kosmicznego. Jest spółką córką Syderal Swiss (pierwotnie zakładaną jeszcze w partnerstwie z trójmiejską firmą 3City Electronics). Dla szwajcarskiego właściciela stanowiła pierwsze otwarcie na rynki zagraniczne. Perspektywy rozwoju polskiego sektora kosmicznego były wówczas obiecujące – kraj był relatywnie młodym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency - ESA), tutejsi przedsiębiorcy działali na preferencyjnych warunkach, a potencjał inwestycji w sektorze był duży. Przez ostatnie lata Syderal Polska angażował się m.in. w projekty z obszaru komunikacji kwantowej oraz optycznej, pracował także nad sterowaniem mechanizmami i instrumentami satelitarnymi.

Powód odsprzedaży

Kondycja Syderal Swiss w ostatnim czasie jednak mocno się osłabiła i firma borykała się z problemami finansowymi. Bankructwo spółki matki rzuciło cień także na przyszłość firmy w Polsce.

Po zmianach właścicielskich
Po zmianach właścicielskich
Michał Drogosz, prezes Syderal Polska, spółki przejętej przez Arobs Transilvania Software, pozostaje w strukturach firmy jako mniejszościowy udziałowiec i prezes.
materiały prasowe

– Syderal Polska od początku działała zachowując dużą niezależność względem spółki-matki. Realizowaliśmy własne kontrakty, mieliśmy własnych partnerów, autonomiczną strukturę, itp. Dzięki temu, mimo problemów głównego właściciela, firma utrzymała dobrą kondycję. Skłoniło to Arobs Transilvania Software do wykupienia udziałów spółki znad Wisły. Wcześniej mieliśmy już okazję dość blisko współpracować z Arobs przy realizacji projektów dla ESA. Obydwie strony były zadowolone z przebiegu kooperacji, Arobs doceniał kompetencje i umiejętności naszego zespołu. Decyzja o przejęciu 94 proc. udziałów jest więc dość naturalnym krokiem – mówi Michał Drogosz, prezes Syderal Polska.

Po akwizycji utrzymał 6 proc. udziałów w Syderal Polska. Pozostanie także na dotychczasowym stanowisku i będzie zarządzać działaniami spółki, choć już w innych strukturach właścicielskich. Na pokładzie Syderal Polska jest 28 specjalistów. Na razie nie zapadła decyzja dotycząca rebrandingu.

Voicu Oprean, założyciel i prezes Arobs, cytowany w komunikacie, podkreślił, że akwizycja stanowi krok w konsolidacji wiedzy z zakresu przemysłu lotniczego w obrębie Arobs Group, w tym systemów i oprogramowania dla sektora lotniczego. Istotne okazało się ponadto aktywne uczestnictwo firmy w inicjatywach związanych z tworzeniem europejskiej infrastruktury w obszarze komunikacji kwantowej.

W nowych strukturach

Strony transakcji informują, że kompetencje Arobs i Syderal Polska w obszarze technologii z sektora kosmicznego uzupełniają się, co pozwoli im wspólnie rozwijać bardziej zaawansowane produkty i usługi.

– Funkcjonowanie w grupie Syderal zaowocowało transferem specjalistycznej wiedzy i doświadczeń w obszarze elektroniki i oprogramowania tworzonych na potrzeby misji kosmicznych. Nasi inżynierowie byli angażowani w projekty Syderal Swiss i pracowali m.in. w projektach, których celem było pracowanie produktów działających na pokładach satelitów ESA. Potem korzystaliśmy z tych doświadczeń, rozszerzając obszar działalność spółki m.in. o technologie z obszaru komunikacji kwantowej i komunikacji optycznej - mówi Michał Drogosz.

Obecnie firma pracuje m.in. przy projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, związanym z rozwojem elektroniki sterującej instrumentem generującym klucz kwantowy. Wykorzystanie tego sposobu szyfrowania danych jest obecnie najbardziej bezpiecznym ze znanych sposobów ochrony informacji przed cyberatakiem. W marcu firma rozpoczyna projekt dla ESA, w którym skupi się na infrastrukturze do komunikacji kwantowej, a dokładnie detektorze pojedynczych fotonów dla stacji naziemnej. Ponadto kontynuuje prace rozwojowe związane z tworzeniem systemów do gromadzenia i przetwarzania danych na orbicie, komputerów pokładowych czy sterowników dla mechanizmów i instrumentów.

– Wszystkie rozpoczęte wcześniej przez Syderal Polska prace nad rozwojem produktów wymienionych obszarów będą kontynuowane – zapewnia Michał Drogosz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane