ARP rozpocznie rozmowy z inwestorem o wierzytelnościach HCz po decyzji KE

opublikowano: 07-04-2004, 16:03

ISB: Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) rozpocznie „poważne” rozmowy z wybranym inwestorem o cenie wierzytelności w Hucie Częstochowa po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską sposobu restrukturyzacji huty i tym samym zdecydowaniu o jej dalszym funkcjonowaniu, co może stać się do końca kwietnia, powiedział w środę prezes ARP Arkadiusz Krężel.

„Możemy rozpocząć poważne rozmowy po ostatecznym werdykcie KE oraz wyborze inwestora. Spodziewamy się, że stanie się to do końca kwietnia” – powiedział Krężel na konferencji prasowej.

Według prezesa, KE powinna zaakceptować sposób restrukturyzacji huty, ponieważ jej wynikiem jest powstanie podmiotu efektywnego ekonomicznie i generującego około 100 mln zł obrotu. Odmowa akceptacji planu i tym samym upadłość huty stworzy możliwość sprzedaży samego majątku bez operatora, czyli podmiotu prowadzącego działalność w oparciu o majątek.

„Nie wyobrażam sobie, aby można było zanegować ekonomicznie uzasadnione rozwiązania w kontekście tego, co irracjonalne” – powiedział Krężel.

Krężel powiedział także, że nie ma ostatecznego porozumienia między wierzycielami a LNM Holdings.

„Otrzymaliśmy przedwstępne propozycje LNM dla wierzycieli huty. Jest to około 350 mln zł” – powiedział Krężel.

Pod koniec marca Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) poinformowało, że przetarg na wybór inwestora dla Huty Częstochowa został zawieszony do czasu porozumienia z Komisją Europejską.

Na początku marca wiceminister skarbu Andrzej Szarawarski mówił, że przetarg na sprzedaż majątku Huty Częstochowa może zostać unieważniony, jeśli Komisja Europejska uzna, że realizowany program restrukturyzacji huty zawiera elementy pomocy publicznej i go nie zaakceptuje. Spowodowałoby to konieczność upadłości huty.

LNM Holdings uzyskał wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu zarówno 100% udziałów operatora – Huty Stali Częstochowa, jak i majątku Huty Częstochowa. Drugim oferentem w przetargu był ukraiński Donbas, którego oferta, mimo wielu opinii korzystniejsza cenowo, nie została zaakceptowana przez Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), choć wybrała ją komisja prowadząca przetarg.

Donbas informował w lutym, że chce zainwestować 560 mln zł w rozwój Huty Częstochowa.

Huta Częstochowa jest czołowym producentem stalowych blach grubych w Polsce. Zatrudnia ponad 2 tys. pracowników, a jej możliwości produkcyjne sięgają ponad 700 tys. ton stali rocznie. W 2002 roku huta wyprodukowała około 420 tys. ton produktów stalowych.

mk/maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ARP rozpocznie rozmowy z inwestorem o wierzytelnościach HCz po decyzji KE