ARP w styczniu ma zakończyć analizę biznesplanu dla Stoczni Gdańsk

PAP
opublikowano: 09-01-2014, 20:59

Do końca stycznia powinna zostać zakończona analiza "Biznesplanu Stoczni Gdańsk 2013/2023" - zapowiada prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski. Wiceminister skarbu Rafał Baniak powiedział PAP, że resort oczekuje od ARP rzetelnej oceny dokumentu.

Główny właściciel Stoczni Gdańsk - spółka Gdańsk Shipyard Group - przekazał ARP biznesplan na początku grudnia ub.r. Agencja zapowiedziała analizę dokumentu i w tym celu zwróciła się do wyspecjalizowanej w branży stoczniowej firmy doradczej Nexus. ARP posiada 25 proc. akcji stoczni.

Dąbrowski przekazał w czwartek PAP, że jedna z kancelarii prawnych pracuje także nad Testem Prywatnego Wierzyciela, który ma zweryfikować, czy prywatna firma podjęłaby współpracę na warunkach zaproponowanych w biznesplanie. Przeprowadzenie takiego testu jest wymogiem Unii Europejskiej.

"Ponieważ biznesplan od większościowego udziałowca Stoczni dostaliśmy dopiero w grudniu, finalizacja jego oceny będzie możliwa z końcem stycznia. Ze względu na wagę sprawy zdecydowaliśmy o niepodejmowaniu czynności egzekucyjnych do tego czasu" – powiedział Dąbrowski. Dodał, że każde nierynkowe działanie w sprawie Stoczni Gdańsk mogłoby zostać przez Komisję Europejską potraktowane jako niedozwolona pomoc publiczna.

Baniak powiedział w czwartek PAP, że oczekuje od ARP "rzetelnej oceny biznes planu w jak najszybszym czasie".

Stocznia Gdańsk jest w trudnej sytuacji finansowej, a pracownicy od kilku miesięcy otrzymują pensje w ratach. W celu rozwiązania problemów stoczni odbywały się spotkania m.in. z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz ukraińskich inwestorów. W październiku główny akcjonariusz Siergiej Taruta informował, że potrzebne jest 180 mln zł, by stocznia odzyskała rentowność i że ok. 80 mln zł może pokryć ukraiński udziałowiec. Resort podkreśla, że dotychczasowa pomoc publiczna dla Stoczni Gdańsk przekroczyła 0,5 mld zł i pochodziła od polskiego podatnika. Dodał, że może być ona udzielana raz na 10 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / ARP w styczniu ma zakończyć analizę biznesplanu dla Stoczni Gdańsk