ARR ogłosiła przetarg na wywóz 93 tys. ton pszenicy z zapasów interwencyjnych

Polska Agencja Prasowa SA
29-03-2005, 14:52

Agencja Rynku Rolnego (ARR) ogłosiła przetarg na eksport 93 tys. ton pszenicy na rynki krajów pozaunijnych. Pierwszy przetarg odbędzie się 31 marca br., o wyborze oferentów będzie decydować Komisja Europejska  -poinformował we wtorek rzecznik prasowy ARR Radosław Iwański.

Agencja Rynku Rolnego (ARR) ogłosiła przetarg na eksport 93 tys. ton pszenicy na rynki krajów pozaunijnych. Pierwszy przetarg odbędzie się 31 marca br., o wyborze oferentów będzie decydować Komisja Europejska  -poinformował we wtorek rzecznik prasowy ARR Radosław Iwański.

    W ofercie zakupu zbóż przedsiębiorcy określają cenę, po jakiej chcą kupować pszenicę z zapasów interwencyjnych ARR. "Będzie to cena niższa niż interwencyjna, trudno jest powiedzieć o ile, bo to właśnie jest przedmiotem przetargu" - powiedział PAP prezes Izby Paszowo-Zbożowej Bohdan Judziński.

    Zdaniem Judzińskiego, sprzedaż pszenicy z magazynów interwencyjnych ARR, jest dodatkową formułą pozbycia się nadwyżek ziarna z Unii Europejskiej i ma na celu pobudzenie rynku, zatrzymanie i odwrócenie tendencji spadkowych w cenach zbóż.

    "Wszyscy są już zmęczeni takim zastojem na rynku zbóż. (...) Prawie wszyscy uczestnicy rynku są zainteresowani tym, by się skończył trend spadkowy i pewnie rynek da odpowiedź pozytywną na to w najbliższym czasie" - powiedział Judziński.

    Zaznaczył, że są powody po temu, by ceny ziarna zaczęły rosnąć. Jego zdaniem, "zawsze w końcówce sezonu, nawet nadwyżkowego, skala nadwyżki maleje". Jednocześnie złotówka osłabła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, jest też zapowiedź gorszych tegorocznych zbiorów zbóż w Polsce i w Europie. 

    Cena skupowanego zboża spełniającego unijne parametry jakościowe jest taka sama we wszystkich krajach UE i wynosi 101,31 euro za tonę; cena powiększana jest od listopada do maja br. co miesiąc o 0,46 euro za tonę.

    Ziarno musi być wywiezione do krajów trzecich, czyli poza Unię Europejską, z wyjątkiem: Albanii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Chorwacji, Liechtensteinu, Rumunii, Serbii i Czarnogóry oraz Szwajcarii.

    Warunkiem przystąpienia do przetargu jest złożenie oferty w ARR. Termin składania ofert w pierwszym przetargu  wygasa w dniu 31 marca 2005 r. o godz. 9.00 (czasu brukselskiego).

    Kolejne przetargi, podobnie jak w przypadku eksportu pszenicy z unijną dopłatą, będą odbywać się w każdy czwartek, z wyjątkiem 5 maja 2005 r., aż do 23 czerwca 2005 r. Zabezpieczenie przetargowe wynosi 5 euro za tonę (w przeliczeniu na złoty).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / ARR ogłosiła przetarg na wywóz 93 tys. ton pszenicy z zapasów interwencyjnych