ASB wchłaniadoradców z Taxplanu

opublikowano: 22-05-2018, 22:00

Do warszawskiego biura doradczej grupy ASB dołączy zespół firmy Taxplan, do niedawna działającej pod szyldem Andersen Tax.

Specjaliści od podatków i księgowości łączą siły. Do polskiego oddziału wywodzącej się z Czech ASB Group dołączy kilkunastoosobowy zespół specjalistów z Taxplanu, na czele z twórcą firmy, Matthew O’Shaughnessym. Do połączenia ma formalnie dojść pod koniec maja, wartości transakcji nie ujawniono.

ŁĄCZENIE SIŁ: W branży doradztwa podatkowego dominuje „wielka czwórka”, a jej najwięksi lokalni konkurenci są w najlepszym razie kilkukrotnie mniejsi. Konsolidacja jednak przyspiesza: kierowane przez Przemka Oleksego (z prawej) ASB przejęło stworzony przez Matthew O’Shaughnessy’ego Taxplan i liczy na dynamiczny wzrost przychodów.
Fot. Marek Wiśniewski

— Do tej pory skupialiśmy się mocniej na usługach księgowych. Dzięki temu zakupowi rozszerzymy swoje kompetencje, zwłaszcza w zakresie doradztwa podatkowego i cen transferowych. Teraz będziemy mogli oferować bardziej kompleksowe usługi, a takie są oczekiwana wśród naszych klientów z międzynarodowych firm i polskich przedsiębiorstw. Matthew O’Shaughnessy zostanie szefem naszego działu podatkowego — mówi Przemek Oleksy, dyrektor zarządzający ASB Group w Polsce.

ASB ma biura w Pradze, Bratysławie i Warszawie. W całym regionie zatrudnia łącznie 160 osób, a tylko w Polsce — 55. Teraz ten zespół się powiększy.

— Przechodzimy do ASB w komplecie, czyli w 15 osób. To stabilna i rozwijająca się firma ze specjalistami wysokiej jakości i dobrymi rozwiązaniami technologicznymi, liczymy więc na to, że na tej transakcji

skorzystają nasi dotychczasowi klienci, którym będziemy mogli zaoferować szerszy wachlarz usług — mówi Matthew O’Shaughnessy, partner zarządzający Taxplanu. Równo rok temu Taxplan miał plany samodzielnego podboju rynku. Firma, działająca wówczas pod nazwą Taxperience, zmieniła szyld na Andersen Tax i stała się częścią globalnej grupy, która próbuje wskrzesić szyld upadłego po aferze Enronu giganta audytorskiego. Zapowiadano wtedy trzykrotny wzrost przychodów w ciągu trzech lat i przejmowanie zespołów doradczych od konkurencji. W lutym tego roku współpraca z Andersen Global została jednak zakończona.

— Korzystaliśmy z tej marki na zasadzie franczyzowej. Decyzja o wycofaniu się Andersena z Polski została podjęta przez wspólników w USA, my nie mieliśmy na nią żadnego wpływu. Nasz polski biznes w ubiegłym roku rozwijał się jednak dobrze, zanotowaliśmy wzrost przychodów rzędu prawie 60 proc. — mówi Matthew O’Shaughnessy. Tymczasem ASB rośnie regularnie i dynamicznie — jest jednym z laureatów rankingu Gazele Biznesu. Według ostatnich dostępnych danych z KRS-u miało w 2016 r. 7,4 mln zł przychodów i ponad 1 mln zł zysku netto. — W 2017 r. nasze przychody rok do roku wzrosły o około 20 proc., w 2018 r. powinniśmy utrzymać to tempo. Dekadę temu zaczynaliśmy w Warszawie od dwóch osób, do

końca tego roku nasz zespół powinien liczyć 80 pracowników, ciągle otwieramy też nowe rekrutacje. W Polsce, poza „wielką czwórką”, relatywnie niewiele firm łączy wysokie kompetencje w zakresie księgowości i doradztwa podatkowego, w czym upatrujemy naszej szansy na rozwój — mówi Przemek Oleksy.

Na rynku usług doradczych, outsourcingowych i konsultingowych w ostatnich latach przybywa transakcji i przejęć zespołów menedżerskich, w czym przodują giganci z „wielkiej czwórki”, np. PwC w ubiegłym roku przejęło cały zespół doradców podatkowych z grupy GE, a w tym roku kilkunastu doradców z Deloitte'a. Firmy mają też większy apetyt na kupowanie na rynku kompetencji, których do tej pory nie miały: EY przejęło spółkę crowdsourcingową, Deloitte agencję interaktywną, a Grant Thornton firmę, zajmującą się badaniem doświadczeń klientów. ASB też nie wyklucza, że rozwinie działalność w innych dziedzinach doradztwa dla firm.

— ASB niedawno przejęło w Czechach zespół wyspecjalizowany w doradztwie transakcyjnym. My także chcemy rozwinąć działalność na tym polu — świadczymy już tego rodzaju usługi w oparciu o praskie biuro. Nie zdecydowaliśmy jeszcze, czy będziemy taki zespół tworzyć od podstaw, czy przejmiemy team z konkurencyjnej firmy — mówi Przemek Oleksy.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane