Asystenci mikrofirm już czekają

opublikowano: 31-08-2015, 22:00

Dziś startują w kraju pierwsze centra obsługi podatników. W przyszłym roku będą we wszystkich urzędach skarbowych.

Centra obsługi podatników służą wszystkim podatnikom, nie tylko tym, którzy podlegają urzędom, gdzie uruchomiono te specjalne punkty obsługi i wsparcia. Założeniem jest, aby podatnik mógł załatwiać swoje sprawy w każdym wybranym miejscu na terenie całego kraju. Na razie jest to możliwe w pięćdziesięciu, od 1 stycznia 2016 r. — wszędzie, bo centra będą wtedy działać we wszystkich urzędach skarbowych — poinformowano nas w biurze prasowym Ministerstwa Finansów.

Nie tylko podatki

W centrach obsługi pracownicy Administracji Podatkowej będą przyjmować podania i deklaracje, wydawać zaświadczenia, informować podatników o ich prawach i obowiązkach, w tym udzielać wyjaśnień osobom i podmiotom, które zamierzają podjąć działalność gospodarczą. Mają także przekazywać dane kontaktowe organów podatkowych i informacje o zakresie ich kompetencji. Centra zapewniają podatnikom stanowiska komputerowe z dostępem do portalu podatkowego.

W miejscach tych właściciele firm, szczególnie najmniejszych, uzyskają dostęp do usług Administracji Podatkowej, Służby Celnej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz spraw realizowanych dotychczasprzez urzędy skarbowe przedsiębiorcy będą mogli m.in. składać deklaracje uproszczone z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U od samochodów osobowych lub uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy, a także złożyć dokumenty ubezpieczeniowe (zgłoszeniowe i rozliczeniowe).

Mikroprzedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą będą mogli skorzystać z pomocy asystenta podatnika, na razie pilotażowo. Ma on udzielać informacji dotyczących wypełniania deklaracji podatkowych (także składanych elektronicznie), wspierać przedsiębiorcę w konkretnych sprawach, informować o przepisach prawa podatkowego, w tym o uprawnieniach podatników. Przedsiębiorca powinien uzyskać od niego wiedzę co do rodzaju oraz formy opodatkowania, terminów związanych z rozliczaniem podatków, zasad korzystania z ulg w spłacie zobowiązań.

Wniosek o asystenta

Asystent będzie też udzielał informacji spoza zakresu działania urzędu skarbowego, czyli np. dotyczących ubezpieczeń społecznych, podatku akcyzowego.

Jego czynności nie będą stanowiły doradztwa podatkowego. Asystent jest wyznaczany przez naczelnika urzędu skarbowego na wniosek podatnika w ciągu 3 dni roboczych od otrzymania wniosku. Z jego pomocy przedsiębiorca będzie korzystał przez maksymalnie 18 miesięcy od wydania podatnikowi potwierdzenia nadania mu numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Kontakt z asystentem będzie bezpośredni.

Obsługa w centrach i wsparcie asystenta nie obejmuje sporządzania pism i opinii, prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych, sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych, a także reprezentowania podatnika w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych. Pomoc wynika z przepisów nowej ustawy o administracji podatkowej, uchwalonej 10 lipca. © Ⓟ

Gdzie te centra

Pierwsze centra uruchomiono w każdym województwie. Najwięcej w wielkopolskim (9) i mazowieckim (7) oraz w dolnośląskim i małopolskim (po 4). W pozostałych rejonach działają w trzech lub dwóch tamtejszych urzędach skarbowych. Pełną listę można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane