Autonomiczny żaglowiec na 400-lecie rejsu Mayflower budowany jest w Polsce

opublikowano: 09-09-2019, 10:06

Na początku września rozpoczęła się w Polsce budowa bezzałogowego autonomicznego badawczego statku żaglowego, który w przyszłym roku ruszy w rejs przez Atlantyk w 400. rocznicę rejsu Mayflower, donosi ABC News.

Mayflower Autonomous Research Ship (MARS) ma wypłynąć z brytyjskiego Plymouth i dotrzeć do Plymouth w amerykańskim stanie Massachusetts. Rejs wielokadłubowej jednostki żaglowej o długości ok. 30 metrów i maksymalnej prędkości 20 węzłów, wykorzystującej jedynie wiatr i energię słoneczną, może trwać minimalnie 7-10 dni, a maksymalnie 7-10 miesięcy, twierdzą autorzy projektu. Będzie to zależeć od tego, jak dużo danych naukowych podczas podróży będą chcieli zgromadzić. Nieoficjalnie koszt budowy MARS szacuje się na 1,2 mln USD. Projekt finansuje organizacja non-profit ProMare. Budowa statku w stoczni Aluship Technology w Gdańsku ma trwać do wiosny 2020 roku kiedy jednostka trafi z Polski do Wielkiej Brytanii na testy. Jeśli przebiegną pomyślnie statek ma ruszyć w rejs do Ameryki Północnej we wrześniu 2020 roku.

youtube.com
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, abcnews.go.com

Polecane