"Avatar dla żołnierza", czyli robot, jakiego jeszcze nie było

PAP
opublikowano: 04-03-2012, 08:16

Body Extender- tak nazywa się skonstruowany we Włoszech robot militarny, którego wyjątkowość polega na tym, że urządzenie to, z ramionami i kończynami górnymi i dolnymi, wkłada się na siebie. Dzięki niemu żołnierz ma siłę dwudziestu ludzi- mówią konstruktorzy.

Metalowa konstrukcja powstała w Pizie, w Instytucie Robotów, a jej realizację sfinansowało włoskie ministerstwo obrony. Celem robota, wkładanego jak kombinezon i poruszającego się tak, jak człowiek, jest wielokrotne zwiększenie siły. Jest to możliwe dzięki sztucznej muskulaturze, w jaką wyposażony jest ten cybernetyczny „szkielet”.

Włoska agencja prasowa Ansa, która opublikowała zdjęcie prototypu, podkreśliła, że wszystko wskazuje na to, iż jest to najbardziej złożone urządzenie tego rodzaju, jakie do tej pory stworzono.

Choć robot przeznaczony jest dla celów militarnych, może być wykorzystywany także podczas skomplikowanych operacji Obrony Cywilnej.

Media nazwały urządzenie „Avatarem dla żołnierza”, co jest nawiązaniem do filmu Jamesa Camerona o wojnie międzyplanetarnej rozgrywającej się w 2154 roku, w którym pojawiła się bardziej prymitywna wersja podobnego robota.

Teraz wizja ta, znana już wcześniej, bo od lat 70. z japońskich komiksów, została zrealizowana we Włoszech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane