Awaria rakiety uderzyła w akcje Virgin Orbit

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 10-01-2023, 07:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fiaskiem zakończył się dziewiczy lot rakiety LuncherOne, która miała wynieść na orbitę satelity, co podkopało brytyjskie ambicje kosmiczne i pogrążyło notowania akcji spółki Virgin Orbit Holdings.

Virgin Orbit Boeing 747 Jumbo
Virgin Orbit Boeing 747 Jumbo "Cosmic Girl"
HENRY NICHOLLS / Reuters / Forum

O ile sam start specjalnie zmodyfikowanego Boeinga 747 Jumbo „Cosmic Girl” z portu kosmicznego w Kornwalii przebiegł bezproblemowo, podobnie jak i samo odłączenie rakiety LuncherOne na wysokości ponad 10,6 tys. metrów później doszło jednak do pewnej anomalii, która doprowadziła do fiaska misji.

W rezultacie bezzałogowa rakieta nie była w stanie rozmieścić satelitów, które przenosiła. Załoga samolotu powróciła na Ziemię bezpiecznie.

Virgin Orbit poinformowała, że po odłączeniu od samolotu rakieta uruchomiła silniki, przeszła w tryb hiperdźwiękowy i dotarła w przestrzeń kosmiczną, gdzie oddzieliła się i uruchomiła drugi stopień. Wtedy doszło do niespodziewanej awarii przy prędkości ponad 11 tys. mil/h.

Zakończona niepowodzeniem misja to poważny cios dla Wielkiej Brytanii, która ma duże ambicje do dołączenia na narodów kosmicznych.

Jak podaje Bloomberg, poniedziałkowy operacja była szóstą próbą dotarcia na orbitę przez Virgin Orbit i drugą z awarią w trakcie misji.

Informacja doprowadziła do poważnej przeceny akcji Virgin Orbit Holdings w handlu posesyjnym. Kurs zanurkował o 25 proc.

Virgin Orbit jest spółką należącą do Virgin Group, która świadczy usługi wynoszenia na orbitę małych satelitów. Z kolei Virgin Group to o brytyjski międzynarodowy konglomerat venture capital za którym stoi między innymi miliarder Richard Branson.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane