Awaria systemu e-faktur już niegroźna dla firm

opublikowano: 21-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jeżeli KSeF nie będzie działał, firmy będą wystawiać faktury offline i przesyłać je po usunięciu usterki - przewiduje najnowszy projekt ustawy.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • w jaki sposób rząd zabezpieczy firmy przed awarią systemu efaktur
  • jakie inne ważne zmiany znalazły się w projekcie ustawy

Ministerstwo Finansów (MF) zakończyło prace nad projektem ustawy o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). W najnowszej wersji znalazły się rozwiązania konieczne na wypadek awarii systemu lub jego niedostępności z innej przyczyny, co postulowali przedsiębiorcy i eksperci.

Konieczne poprawki
Konieczne poprawki
Ministerstwo Finansów, kierowane przez Magdalenę Rzeczkowską, dotrzymało słowa - wdrożyło do projektu ustawy mechanizmy zabezpieczające na wypadek awarii systemu KSeF.
Grzegorz Kawecki

- W projekcie zawarto rozwiązania zabezpieczające przedsiębiorców. Gdy dojdzie do awarii, e-faktury będą wystawiane na bieżąco według odpowiedniego schematu, ale w trybie offline. Przedsiębiorcy będą musieli przesłać je do systemu KSeF w ciągu 7 dni roboczych od usunięcia awarii i przywrócenia systemowi funkcjonalności – mówi Maciej Dybaś, doradca podatkowy, partner w Crido.

A co jeśli problem pojawi się po stronie przedsiębiorcy, np. firma straci dostęp do internetu? Projekt został uzupełniony również na taką okoliczność.

- Procedura będzie podobna - trzeba będzie wystawiać faktury offline, z tym że do KSeF trzeba będzie je przesyłać w ciągu 1 dnia roboczego od ustania problemu – wyjaśnia Maciej Dybaś.

Zmiany chwali Anna Słomińska-Wernik, ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan.

- Bardzo dobrze, ze MF wysłuchało apeli środowisk przedsiębiorców i zgodnie z obietnicą daną na konferencji uzgodnieniowej zapisało w projekcie zmiany zabezpieczające firmy na wypadek awarii KSeF. Dzięki temu nie poniosą konsekwencji problemów, które mogą wystąpić nie z ich winy. Gdyby ministerstwo nie wprowadziło tych zmian, chaos w fakturowaniu mógłby być ogromny, a jego skutki, np. podatkowe czy biznesowe, spadłyby na firmy. Mam nadzieję, że mechanizmy zabezpieczające zostaną utrzymane i wejdą w życie – mówi Anna Słomińska-Wernik.

System e-faktur ma ruszyć 1 lipca 2024 r. Od tej daty wszystkie firmy będą musiały wystawiać faktury VAT w formie elektronicznej według wzoru i na bieżąco wysyłać je do KSeF (trafią tu szybciej niż do odbiorcy). Kto nie wykona obowiązku, dostanie surową karę finansową, nawet do wysokości podatku VAT na fakturze. Wprowadzenie KSeF będzie największą rewolucją w zakresie VAT od wielu lat.

- Wdrożenie KSeF może stawiać różne wyzwania przed firmami w zależności od branży i wielkości przedsiębiorstwa. Przede wszystkim, żeby cały proces mógł przebiegać sprawnie, muszą one skutecznie przeprowadzić cyfryzację danych i dokumentów. Warto już teraz upewnić się, że stosowany system może generować faktury zgodne z wymaganiami KSeF i przesyłać je we właściwym formacie – podkreśla Tomasz Spłuszka, dyrektor w firmie OpenText.

Od początku 2022 r. trwa pilotaż e-faktur. System zbiera pozytywne opinie biznesu.

2,5 mld

Tyle e-faktur, według szacunków MF, ma rocznie trafiać do KSeF.

Inne nowości

Przykłady pozostałych najnowszych zmian w projekcie MF:

  • opóźnienie wejścia w życie z 1 stycznia 2024 r. do 1 lipca 2024 r.
  • wyłączenie z systemu faktur konsumenckich
  • zmniejszenie restrykcyjności kar za niestosowanie KSeF, tj. przejście na system miarkowania kar w zależności od okoliczności (wcześniej minimum 1 tys. zł); maksymalna kara zostaje na poziomie wartości podatku VAT z faktury
  • wprowadzenie obowiązku elektronicznego składania wniosków o wiążące informacje stawkowe, akcyzowe i taryfowe
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane