Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych wstrzymuje działania w Rosji i na Białorusi

PAP
opublikowano: 04-03-2022, 05:40

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) zdecydował o wstrzymaniu i przeglądzie wszystkich działań związanych z Rosją i Białorusią - podała w czwartek na swojej stronie instytucja z siedzibą w Pekinie.

Jak podano w oświadczeniu, bank kieruje swoje myśli i współczucie w stronę wszystkich osób dotkniętych wojną na Ukrainie. Podkreślono, że AIIB jest organizacją wielostronną utworzoną na mocy traktatu międzynarodowego, a przestrzeganie prawa międzynarodowego leży u jej podstaw.

Wskazano, że bank na bieżąco obserwuje sytuację i ocenia jej wpływ na swoje działania, a także gospodarki swoich członków. "My, zarząd, zrobimy wszystko, by zabezpieczyć finansową integralność AIIB w obliczu zmieniającej się sytuacji gospodarczej i finansowej" - zaznaczono. "W tej sytuacji, biorąc pod uwagę najlepszy interes banku, zarząd zdecydował o wstrzymaniu i przeglądzie wszystkich działań związanych z Rosją i Białorusią" - oświadczono.

Jednocześnie zapewniono o gotowości do elastycznego i szybkiego przedłużania finansowania i wspierania członków bezpośrednio lub pośrednio dotkniętych wojną.

Chiny zainicjowały utworzenie AIIB w 2016 r. Instytucja miała rywalizować z amerykańskim Bankiem Światowym. Według strony instytucji, Chiny mają 26 proc. praw głosu w AIIB, Rosja - 6 proc.

W środę Bank Światowy poinformował, że w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę wstrzymał wszystkie programy w Rosji i na Białorusi ze skutkiem natychmiastowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane