Czytasz dzięki

Azjatycki Bank Rozwoju: gospodarka Azji skurczy się pierwszy raz od 58 lat

opublikowano: 15-09-2020, 08:40

Gospodarka Azji nie osiągnie w przyszłym roku poziomu sprzed kryzysu spowodowanego przez pandemię, prognozuje Azjatycki Bank Rozwoju (ADB).

ADB prognozuje, że PKB azjatyckich gospodarek spadnie w tym roku o 0,7 proc. i będzie to jego pierwsza zniżka od 1962 roku. W czerwcu prognoza banku mówiła o wzroście o 0,1 proc. W 2021 roku PKB azjatyckich gospodarek ma wzrosnąć o 7,7 proc. W poprzedniej prognozie zakładano 7,4 proc.

Gospodarka Indii ma spaść o 9 proc. w 2020 roku. To ponad dwa razy więcej niż zakładano w poprzedniej prognozie. PKB Filipin ma spaść  o 7,3 proc., a Tajlandii o 8 proc. Prognoza dla Chin nie zmieniła się. ADB szacuje, że ich gospodarka wzrośnie o 1,8 proc. w 2020 roku.

- Zagrożenie gospodarcze, jakie stwarza pandemia Covid-19, pozostaje silne, ponieważ przedłużająca się pierwsza fala lub nawrót epidemii może skłonić do dalszych działań powstrzymujących – powiedział Yasuyuki Sawada, główny ekonomista ADB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane