Azjatyckie rynki akcji najwyżej od 18 miesięcy

opublikowano: 27-12-2019, 06:17

Nastroje inwestorów z azjatyckich rynków akcji poprawiły rekordy na Wall Street oraz kolejne sygnały o rychłym podpisaniu umowy handlowej między USA i Chinami, donosi Reuters.

MSCI Azja-Pacyfik, indeks azjatyckich rynków akcji z wyłączeniem Japonii, rósł w piątek rano o 0,55 proc. i osiągnął największą wartość od połowy 2018 roku. Jego wartość wzrosła jak dotąd w tym roku o ok. 16 proc. Nikkei 225, indeks giełdy w Tokio, pokazuje niewielką zmianę. Od początku 2019 roku zyskał prawie 20 proc., n najwięcej od sześciu lat. 

Komentatorzy zwracają uwagę, że nastroje na rynkach pod koniec obecnego roku kontrastują z dominującymi w tym samym okresie poprzedniego, kiedy inwestorzy pozbywali się aktywów o wyższym ryzyku z powodu niepewności co do dalszego przebiegu konfliktu handlowego USA i Chin. Obecnie optymizm rynku wzrósł po doniesieniach z Pekinu i Waszyngton wskazujących na wolę szybkiego podpisania częściowej umowy handlowej.

Pozytywne nastroje panują na rynkach akcji na całym świecie. Globalny indeks MSCI rósł z czwartku na piątek o ok. 0,4 proc. i był rekordowo wysoko. Zmierza do zakończenia roku największym wzrostem od dekady, zyskał już 24 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane