Azoty pozywają szefa związków

opublikowano: 03-09-2018, 22:00

Szef jednej z organizacji związkowych naruszył dobre imię Grupy Azoty — twierdzą jej menedżerowie i skarżą działacza.

Stosunki między menedżerami a reprezentującymi załogę związkami zawodowymi w należących do Grupy Azoty puławskich zakładach są bardzo napięte — i to nie od wczoraj. Już jesienią zeszłego roku w firmie ogłoszono pogotowie strajkowe, a w połowie tego roku złożony z przedstawicieli „Solidarności” oraz Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (ZZPRC) komitet strajkowy rozpisał nawet referendum strajkowe (potem z powodów formalnych organizacje się wycofały). Tego typu działania oraz niektóre publiczne wypowiedzi związkowców na tyle nie spodobały się Wojciechowi Wardackiemu, prezesowi Azotów, że jeszcze w lipcu, podczas słynnego (opisanego przez „PB”) spotkania w Puławach zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec niektórych działaczy. Kilka dni temu poinformował o pozwach przeciw Sławomirowi Wrędze, szefowi ZZPRC w Puławach.

— Wnioski z powództwa cywilnego za naruszenie dobrego imienia przeciwko przewodniczącemu Wrędze złożyłaGrupa Azoty jako całość oraz Zakłady Azotowe Puławy i ich wiceprezes Krzysztof Homenda — odpowiedział na pytanie „PB” Wojciech Wardacki.

Próbowaliśmy poznać szczegóły, m.in. co skarżący uznali za naruszenie dobrego imienia spółki oraz kiedy i do którego sądu trafiły pozwy. Firmy nabrały jednak wody w usta. „Nie udzielamy dodatkowych informacji w tej sprawie” — odpisało nam biuro prasowe Grupy Azoty, niemal identycznie brzmiała odpowiedź puławskich zakładów.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Sławomir Wręga o pozwach dowiedział się od nas. Sam nie jest pewny, co było powodem ich złożenia.

— Być może chodzi o moje słowa dotyczące tego, że Grupa Azoty postanowiła ratować podupadające zakłady w Policach — zastanawia się związkowiec. Wciąż jednak podtrzymuje swoje twierdzenia.

— Trudno to inaczej ująć, skoro tamtejsze zakłady już dwa razy były oddłużane, a nadal mają bardzo poważne problemy — argumentuje Sławomir Wręga.

W pierwszej połowie 2018 r. przychody polickiej firmy wyniosły niespełna 1,25 mld zł, były zatem o 8 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Spółka zamknęła półrocze ze stratą netto ponad 12,6 mln zł, podczas gdy rok wcześniej miała ponad 100 mln zł czystego zysku. Perspektywa tłumaczenia się w sądzie nie przeraża Sławomira Wręgi.

— Trzeba będzie się z tym zmierzyć, nie pierwszy raz zresztą. Już kilka lat temu zarząd zakładów skierował podobny wniosek przeciwko mnie — mówi szef ZZPRC w Puławach.

Wspomina, że powodem były jego słowa o „stosowaniu nielegalnych metod zarządzania”.

— Sąd uznał wtedy, że nie tylko nie naruszyłem prawa, ale miałem wręcz obowiązek o tym informować. Stwierdził, że nawet gdybym nie był pewien, że doszło do nieprawidłowości, a miał tylko wiarygodne przesłanki, to i tak, jako działacz związkowy, musiałbym publicznie o tym mówić — twierdzi Sławomir Wręga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu