IAR: Miller: referendum na Litwie to fantastyczny przykład dla Polski

12-05-2003, 08:38

Premier Leszek Miller pogratulował Litwinom opowiedzenia się za wejściem do Unii Europejskiej. W sobotnio-niedzielnym referendum akcesyjnym, ponad 91 procent mieszkańców Litwy głosowało za przystąpieniem tego kraju do unijnych struktur.

Gość radiowych Syngałów Dnia zaznaczył, ze wyniki referendum to fantastyczny przykład dla Polski. "Widać wyraźnie, że perspektywa obecności Litwy w strukturach europejskich jest dla naszych wschodnich sąsiadów pociągająca" - powiedział premier dodając, że wynik głosowania uważa za imponujący.

"Idea integracji europejskiej idzie jak burza. Teraz czekamy na Słowację" - dodał premier. Za członkostwem Litwy w Unii Europejskiej opowiedziało się w unijnym referendum 91,04 procent wyborców. Przeciwko było tylko 8,96 procent. Frekwencja wyniosła nieco ponad 63-ech procent, przekraczając ustawowy 50-procentowowy próg ważności referendum.

Premier zapowiedział także, że w przyszły wtorek rząd zajmie się programem naprawy finansów publicznych. Leszek Miller nie wykluczył, że być może już wtedy Rada Ministrów przyjmie docelowy wariant naprawy finansów państwa. Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że za tydzień rząd zapozna się z przebiegiem trójstronnych konsultacji w tej sprawie.

Dodał, że rząd będzie dalej realizował plan przedstawiony przez Grzegorza Kołodkę - jak to określił - "uszlachetniony" elementami programu ministra Jerzego Hausnera. Po zapoznaniu się z wynikami konsultacji, rząd zdecyduje, czy konieczne są dalsze rozmowy z partnerami społecznymi i zapleczem parlamentarnym.

Leszek Miller przestrzegł również media przed - jak to ujął - niepotrzebnym wyolbrzymianiem różnić programowych Kołodki i Hausnera. "Ich programy są zbieżne w bardzo wielu punktach" - powiedział premier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / <b>IAR</b>: Miller: referendum na Litwie to fantastyczny przykład dla Polski