IAR: premier Leszek Miller o referendum i budżecie - Sygnały Dnia

opublikowano: 30-09-2002, 10:23

Premier Leszek Miller oświadczył, że zaproponowanie przez niego terminu referendum w sprawie akcesji Polski do Unii Europejskiej było w pełni uprawnione. Leszek Miller na posiedzeniu Rady Krajowej SLD wystąpił z propozycją, by plebiscyt akcesyjny odbył się 11 maja przyszłego roku. Skrytykowała to opozycja.

W wywiadzie dla radiowych Sygnałów Dnia premier wyjaśnił, że referendum w Polsce może rozpisać Sejm bezwzględną większością głosów lub prezydent za zgodą Senatu, wyrażoną bezwzględną większością głosów. "A ponieważ SLD posiada w Senacie bezwzględną większość, więc mogłem na partyjnym forum wystąpić z propozycją daty referendum" - powiedział Leszek Miller.

Premier powtórzył, że przyjęty przez rząd budżet, to budżet stabilizacji i rozwoju, który wprowadzi kraj na ścieżkę przyspieszonego rozwoju. Dziś o godzinie 11.15, premier Miller i wicepremier Grzegorz Kołodko przekażą marszałkowi Sejmu Markowi Borowskiemu projekt ustawy budżetowej na rok 2003. Właśnie dzisiaj upływa konstytucyjny termin przekazania projektu ustawy budżetowej parlamentowi.

Przewidywany deficyt wyniesie w przyszłym roku 38.7 miliarda złotych, to jest 4.9 procent Produktu Krajowego Brutto. Inflacja ma wynieść 2,34 procenta, dochody zwiększą się realnie o 4,5 procent, a wydatki - o 2,4 procent. Wydatki wyniosą ponad 193 miliardy złotych, to jest okolo 1 miliarda więcej, niż planowano wcześniej. Wzrost gospodarczy ma w przyszłym roku wynieść 3,5 procent.

Analitycy ekonomiczni obawiają się, że prognoza wzrostu może okazać się zbyt optymistyczna. Jednak- w przekonaniu premiera- założenia projektu budżetu są w pełni realne, chociaż - jak przyznał gość Sygnałów Dnia - rzeczywiście optymistyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>IAR</b>: premier Leszek Miller o referendum i budżecie - Sygnały Dnia