ISB: konsolidacja dystrybutorów energii zakończy się w 2003 r.

Przemek Barankiewicz
24-06-2002, 14:18

Konsolidacja 23 spółek dystrybucji energii elektrycznej powinna nastąpić do końca 2003 roku, aby wtedy była możliwa ich prywatyzacja, wynika z założeń Ministerstwa Skarbu, które MSP ma zaakceptować do końca czerwca, powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Dariusz Lubera, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Konsolidacja będzie odbywać się poprzez włączenie majątku spółek dystrybucji do jednej spółki, której kapitał zostanie podwyższony. Liderami w projekcie konsolidacji w grupie P-5 będzie Energetyka Poznańska, która przejmie Zakład Energetyczny Bydgoszcz, Gorzów, Szczecin oraz Zieloną Górę. Początek działalności tego koncernu wyznaczono na 1 stycznia 2003 roku.

Liderem w grupie W-6 będzie Wrocław, który skupi zakłady z Wałbrzycha, Opola, Legnicy, Jeleniej Góry i Częstochowy. W projekcie K-4 liderem będzie Kraków, który przejmie zakłady w Tarnowie, Beskidzką Energetykę oraz Będziński Zakład Energetyczny. Lublin będzie liderem przy tworzeniu koncernu L-4, w skład którego wejdą Zamojska Korporacja Energetyczna, ZEORK oraz zakład w Rzeszowie. Projekt Ł-4 będzie konsolidowany wokół ZE Łódź i obejmie Białystok, Warszawa-Teren, Łódź Teren.

Koncerny będą miały po 12-15% udziałów w rynku. W planach jest ich całkowita prywatyzacja.

Inny projekt konsolidacji przedstawiało Ministerstwo Gospodarki, które zakładało utworzenie dwóch grup spółek dystrybucji - wschodnią i zachodnią. Według Lubery jednak propozycje MSP dają szanse na realną konkurencję na rynku dystrybucji. Lubera powiedział także, że konsolidacja jest korzystna dla zakładów, ponieważ będą mogły znaleźć się na rynku z połączonym zapotrzebowaniem na energię.

Według prezesa PTPiREE, proces konsolidacji wymusi w perspektywie ujednolicenie taryf dla poszczególnych koncernów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: konsolidacja dystrybutorów energii zakończy się w 2003 r.