ISB: opóźnienie poszerzenia UE grozi obniżką ratingów -Fitch

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 18-10-2002, 16:41

Opóźnienie rozszerzenia Unii Europejskiej (UE) o kilka lat, czy w najgorszym przypadku jego zaniechanie może mieć daleko idące konsekwencje ekonomiczne i polityczne dla państwa kandydujących, podała agencja ratingowa Fitch w piątkowym komunikacie, zaznaczając, że w takim przypadku byłaby zmuszona do obniżenia ratingów tych krajów.

„Fitch ostrzega, że w przypadku opóźnienia rozszerzenia UE, zawirowania finansowe w Europie Środkowej i Wschodniej skutkowałyby rosnącą destabilizacją życia politycznego i politycznego” – napisano w komunikacie.

A taki rozwój sytuacji doprowadziłby do wzrostu rentowności obligacji skarbowych tych państw, znacznie zwiększając koszty ich finansowania oraz zmniejszyłby dążenie do reform rynkowych, zniechęcając m.in. inwestorów zagranicznych.

Taki scenariusz doprowadziłby do obniżenia ratingów państw w tym regionie.

„Bez celu, jakim jest dążenie do członkostwa w UE, trudno sobie wyobrazić, że tempo i głębokość reform w krajach EŚiW pozostałoby bez zmian” – zaznaczono.

Fitch wyraził ubolewanie nad malejącym poparciem dla rozszerzenia w krajach obecnej „15”.

Obecnie suwerenny rating Polski wydany przez agencję Fitch to BBB+.

W tym tygodniu miał miejsce upadek rządu Holandii, który nie mógł dojść do porozumienia w kwestii poparcia rozszerzenia. W sobotę zaś Irlandczycy będą głosować nad ratyfikacją traktatu z Nicei. Od wyniku referendum może zależeć data rozszerzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: opóźnienie poszerzenia UE grozi obniżką ratingów -Fitch