ISB: PKO BP da 20 mln zł kredytu na działalność Stoczni Szczecińskiej Nowej

Przemek Barankiewicz
01-07-2002, 15:08

PKO BP zgodziło się udzielić 20 mln zł kredytu gwarantowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) na rozruch działalności Stoczni Szczecińskiej Nowej, powiedział ISB w poniedziałek Arkadiusz Krężel, prezes ARP.

"PKO BP zgodziło się udzielić 20 mln zł kredytu na rozpoczęcie działalności Stoczni Szczecińskiej Nowej" - powiedział Krężel " W tym tygodniu chcielibyśmy zacząć organizować działalność, aby produkcja w nowej spółce mogła ruszyć w lipcu" - dodał Krężel.

W piątek ARP uzgodniła z bankami finansowanie dokończenia budowy 7 z 11 statków będących w portfelu zamówień Stoczni Szczecińskiej Porty Holding, a które zostały przejęte przez nową spółkę Stocznia Szczecińska Nowa.

Docelowo ARP chciałaby pozyskać inwestora dla spółki. Inwestycją może być zainteresowany włoski inwestor, spółka Intertrad Shipping Company oraz inwestorzy z Norwegii i Francji.

ARP przejęła jedną ze spółek Porty Holding po tym, jak zarząd Stoczni Szczecińskiej SA, spółki-córki Porty Holding, był zmuszony złożyć wniosek o upadłość. Banki nie zgodziły się na umorzenie 80% z 1,4 mld zł długu stoczni i udzielenie dalszych kredytów.

Wcześniej rząd zgodził się na dokapitalizowanie ARP akcjami wartymi około 40-60 mln USD w celu ratowania Stoczni Szczecińskiej. Prezes ARP wypowiadał się niedawno, że akcje te pozwolą na zapewnienie finansowania budowy statków w nowej spółce chociaż również jest ona zadłużona.

Do tej pory nie ujawniono długów ASS, na bazie której powstała Stocznia Szczecińska Nowa.

Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: PKO BP da 20 mln zł kredytu na działalność Stoczni Szczecińskiej Nowej