ISB: Plan Belki nie zmniejszy dotacji dla KRUS - Kalinowski

Internet Securities
opublikowano: 25-01-2002, 14:44

Zmniejszenie dotacji dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zostało wykreślone z planu gospodarczego rządu na lata 2002-2005 przygotowywanego przez ministra finansów Marka Belkę, powiedział w wywiadzie dla ISB wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski.

Zmniejszenie dotacji dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zostało wykreślone z planu gospodarczego rządu na lata 2002-2005 przygotowywanego przez ministra finansów Marka Belkę, powiedział w wywiadzie dla ISB wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski.

„Zmniejszenie dotacji dla KRUS zostało wykreślone z planu gospodarczego rządu na lata 2002-2005, przygotowywanego przez ministra finansów. Jednak jeśli będzie trzeba, rząd nie wyklucza zmian ustawodawczych w celu reformy systemu ubezpieczeń społecznych dla rolników” – powiedział w rozmowie z ISB wicepremier.

Projekt budżetu 2002 przewiduje dotację na KRUS w wysokości 15,47 mld zł. Zaplanowana całkowita suma wydatków budżetowych to 183,97 mld zł.

„Wiemy, że można i trzeba eliminować pewne patologie, które się pojawiają w tym systemie ubezpieczeń. Z pewnością trzeba eliminować te osoby z systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych, które nie powinny się w nim znaleźć. Mówię o rolnikach którzy nabywają specjalnie 1 hektar ziemi po to, żeby wejść do KRUS. Takich sytuacji być nie powinno” – dodał.

Wicepremier i minister rolnictwa przyznał w rozmowie z ISB, że sam system dotacji dla KRUS angażuje bardzo duże środki budżetowe, ale jego zdaniem „nie ma tu istotnych różnic między naszym systemem, a systemami, jakie funkcjonują w Unii Europejskiej”.

„Wszędzie dopłaca się do tego systemu” – powiedział wicepremier.

Kalinowski przyznał jednocześnie, że "jakieś cięcia będą potrzebne", gdyż rolnictwo samodzielnie nie jest w stanie wygenerować środków chociażby na współfinansowanie funduszy unijnych. Jego zdaniem jednak pieniądze dla rolnictwa powinny przede wszystkim pojawić się z zewnątrz.

Do środków pochodzących z unijnych funduszy strukturalnych Polska będzie musiała dokładać 25% wartości planowanych inwestycji, które te środki mają sfinansować.

„Wiem, że środki około 1,3 mld euro, o które trzeba zwiększyć budżet ministra rolnictwa, muszą się znaleźć, bo jeśli tak się nie stanie, nie skorzystamy z unijnej pomocy” – powiedział wicepremier i minister rolnictwa.

Na pytanie gdzie rząd zamierza szukać tych pieniędzy, Kalinowski odpowiedział: „Pieniądze muszą być wygenerowane w budżecie następnego roku, a jeżeli będzie taka potrzeba - a w przypadku rolnictwa będzie - nie jest wykluczone, że sięgniemy po kredyt Banku Światowego”.

Dodał, że taką kwotę będzie trudno znaleźć w obrębie budżetu i na pewno pieniądze te nie będą pochodziły ze środków na KRUS. „Jest to po prostu niemożliwe i minister finansów jest tego świadom” – powiedział ISB Kalinowski.

W piątek o 15:00 rozpocznie się posiedzenie Rady Ministrów w sprawie programu społeczno-gospodarczego rządu na lata 2002-2005.

Monika Romaniuk

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane