ISB: Plan Belki nie zmniejszy dotacji dla KRUS - Kalinowski

Internet Securities
opublikowano: 25-01-2002, 14:44

Zmniejszenie dotacji dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zostało wykreślone z planu gospodarczego rządu na lata 2002-2005 przygotowywanego przez ministra finansów Marka Belkę, powiedział w wywiadzie dla ISB wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski.

Zmniejszenie dotacji dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zostało wykreślone z planu gospodarczego rządu na lata 2002-2005 przygotowywanego przez ministra finansów Marka Belkę, powiedział w wywiadzie dla ISB wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski.

„Zmniejszenie dotacji dla KRUS zostało wykreślone z planu gospodarczego rządu na lata 2002-2005, przygotowywanego przez ministra finansów. Jednak jeśli będzie trzeba, rząd nie wyklucza zmian ustawodawczych w celu reformy systemu ubezpieczeń społecznych dla rolników” – powiedział w rozmowie z ISB wicepremier.

Projekt budżetu 2002 przewiduje dotację na KRUS w wysokości 15,47 mld zł. Zaplanowana całkowita suma wydatków budżetowych to 183,97 mld zł.

„Wiemy, że można i trzeba eliminować pewne patologie, które się pojawiają w tym systemie ubezpieczeń. Z pewnością trzeba eliminować te osoby z systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych, które nie powinny się w nim znaleźć. Mówię o rolnikach którzy nabywają specjalnie 1 hektar ziemi po to, żeby wejść do KRUS. Takich sytuacji być nie powinno” – dodał.

Wicepremier i minister rolnictwa przyznał w rozmowie z ISB, że sam system dotacji dla KRUS angażuje bardzo duże środki budżetowe, ale jego zdaniem „nie ma tu istotnych różnic między naszym systemem, a systemami, jakie funkcjonują w Unii Europejskiej”.

„Wszędzie dopłaca się do tego systemu” – powiedział wicepremier.

Kalinowski przyznał jednocześnie, że "jakieś cięcia będą potrzebne", gdyż rolnictwo samodzielnie nie jest w stanie wygenerować środków chociażby na współfinansowanie funduszy unijnych. Jego zdaniem jednak pieniądze dla rolnictwa powinny przede wszystkim pojawić się z zewnątrz.

Do środków pochodzących z unijnych funduszy strukturalnych Polska będzie musiała dokładać 25% wartości planowanych inwestycji, które te środki mają sfinansować.

„Wiem, że środki około 1,3 mld euro, o które trzeba zwiększyć budżet ministra rolnictwa, muszą się znaleźć, bo jeśli tak się nie stanie, nie skorzystamy z unijnej pomocy” – powiedział wicepremier i minister rolnictwa.

Na pytanie gdzie rząd zamierza szukać tych pieniędzy, Kalinowski odpowiedział: „Pieniądze muszą być wygenerowane w budżecie następnego roku, a jeżeli będzie taka potrzeba - a w przypadku rolnictwa będzie - nie jest wykluczone, że sięgniemy po kredyt Banku Światowego”.

Dodał, że taką kwotę będzie trudno znaleźć w obrębie budżetu i na pewno pieniądze te nie będą pochodziły ze środków na KRUS. „Jest to po prostu niemożliwe i minister finansów jest tego świadom” – powiedział ISB Kalinowski.

W piątek o 15:00 rozpocznie się posiedzenie Rady Ministrów w sprawie programu społeczno-gospodarczego rządu na lata 2002-2005.

Monika Romaniuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu