ISB: założenia wzrostu PKB są niezależne od UE - Belka

opublikowano: 27-02-2002, 11:05

Założony wzrost gospodarczy na poziomie 1-3-5 procent w kolejnych latach od 2002 roku jest niezależny od oczekiwanych funduszy, która Polska może otrzymać po przystąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 roku, powiedział minister finansów Marek Belka w środę w Sejmie.

„Ta prognoza jest niezależna od naszych sukcesów lub mniejszych sukcesów w zakresie absorbcji funduszy unijnych” - powiedział Belka prezentując rządową strategię gospodarczą na lata 2002-2005 w Sejmie.

W samym programie gospodarczym rządu zakłada się, że spodziewany poziom przepływów funduszy strukturalnych i spójności po wejściu Polski do Unii Europejskiej to wyższy wzrost PKB w Polsce o co najmniej 0,7 pkt proc. rocznie począwszy od 2005 roku.

Belka powiedział w środę, że spodziewa się odbicia wzrostu gospodarczego w II kwartale tego roku, ale raczej w III kwartale. „Ale byłbym nieodpowiedzialny, gdybym oczekiwał, że w całym roku będzie znacznie lepiej” - dodał.

Belka powiedział także, że gwarantowanie przez państwo wydatków na inwestycje infrastrukturalne rzędu 2% PKB nie byłoby niebezpieczne dla finansów państwa.

„Nawet gdybyśmy gwarantowali 15 mld zł na projekty infrastrukturalne, to znaczy, że nie zbliżymy się do tych 60% [długu wobec PKB], to byłoby ok. 55% w długim okresie” - powiedział.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową szacuje jednak, że dług publiczny w Polsce przekroczy poziom 50% już w 2002 roku, co będzie oznaczało automatyczne uruchomienie procedur konstytucyjnych ograniczających poziom potencjalnych inwestycji.

Belka powiedział także, że wzrost gospodarczy musi być zrównoważony, ale przede wszystkim wzrost PKB musi następować. Rząd zakłada wzrost PKB o 1% w 2002 roku, 3% w 2003 roku i 5% od 2004 roku.

„Wzrost gospodarczy jest konieczny także dla utrzymania zrównoważonej gospodarki. O tym często się zapomina. Dlatego w strategii gospodarczej wzrost gospodarczy jest najważniejszym parametrem” - powiedział Belka

Odrzucił jednocześnie zarzuty, że rząd nie dba o równowagę makroekonomiczną. (ISB)

mor/ks/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: założenia wzrostu PKB są niezależne od UE - Belka