PAP: Prezydent Indonezji w Warszawie: rozmowy i umowy

24-04-2003, 19:42

Warszawa (PAP) - Od rozmów z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim rozpoczęła w czwartek oficjalną wizytę w Polsce prezydent Indonezji Megawati Sukarnoputri. Głównym tematem rozmów ma być zakup przez Indonezję myśliwców, helikopterów i czołgów.

Zainteresowanie Indonezji zakupem broni w Polsce potwierdził PAP wysoki urzędnik Kancelarii Prezydenta.

Według doniesień zachodnich mediów, prezydent Indonezji, kupując broń w Polsce, chce obejść embargo na dostawy sprzętu wojskowego nałożone na Indonezję przez USA.

W ubiegłym roku Megawati - w zamian za sprzęt wojskowy i broń - zaoferowała prezydentowi Chorwacji olej palmowy i kauczuk. Polska już raz taki wariant zaakceptowała - w ramach sprzedaży czołgów Malezji zgodziła się przyjąć część zapłaty w oleju palmowym.

O możliwości nawiązania współpracy wojskowej, w tym dostaw sprzętu z Polski do Indonezji, mówili po spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz i Nur Hasan Wirajuda.

Indonezyjski minister przypomniał, że w Polsce, w latach 60. i 70, szkoliło się wielu oficerów indonezyjskiej armii. Polska była również dostawcą sprzętu wojskowego do tego kraju. Jak podkreślił Wirajuda, rozwój gospodarki jego kraju daje możliwości zakupu sprzętu wojskowego.

W piątek prezydent Indonezji będzie uczestniczyła w pokazie sprzętu wojskowego i lotniczego na lotnisku Bemowo.

Kwaśniewski i Megawati opowiedzieli się za zwiększeniem współpracy między obu krajami. W obecności prezydentów podpisano deklarację o powołaniu polsko-indonezyjskiej rady biznesu. W ostatnich latach obroty handlowe między obu krajami były niewielkie: w 1998 r. - 8 mln USD, a w 2001 r. - 6,5 mln USD.

Prezydent Kwaśniewski zwracał uwagę, że istnieje duży deficyt w handlowej wymianie polsko-indonezyjskiej: w ubiegłym roku wyniósł on 208 mln USD, a za okres ostatnich 6 lat - miliard dolarów.

Zdaniem Kwaśniewskiego, przystąpienie Polski do UE "powinno uatrakcyjnić nasz rynek" dla inwestycji m.in. krajów azjatyckich. Polski prezydent podkreślił, że integracja z UE nie koliduje z rozwijaniem stosunków z państwami azjatyckimi zrzeszonymi w ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej), w tym z Indonezją.

Podpisana została również umowa o współpracy kulturalno-edukacyjnej.

:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / <b>PAP</b>: Prezydent Indonezji w Warszawie: rozmowy i umowy