PAP: Większość podatników rozliczyła się już z fiskusem

29-04-2003, 19:43

(PAP) - Około 85 proc. podatników rozliczyło się już z fiskusem. Mimo mniejszego niż w poprzednich latach tłoku, urzędy zapowiadają jednak wydłużenie godzin pracy w ostatnim dniu. Z szacunków urzędów skarbowych, z którymi rozmawiała PAP, wynika, że ok. 6-7 proc. formularzy zawiera błędy.

Na ostatnią chwilę ze złożeniem rozliczenia podatkowego nie czekali podatnicy z białostockich, gdańskich i szczecińskich urzędów skarbowych.

Urzędnicy podkreślają, że sytuacja jest znacznie lepsza niż w latach ubiegłych. Zastępca naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie Jan Cwynar uważa, że związane jest to z szybszym wysłaniem informacji przez ZUS, Kasa Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych i pracodawców. Dzięki temu podatnicy mogli wcześniej rozliczyć się z fiskusem.

W I Urzędzie Skarbowym w Białymstoku zeznania podatkowe złożyło 90 proc. podatników. "To o kilka procent lepszy wynik niż w ostatnich latach" - ocenia naczelnik placówki Ireneusz Kosakowski. O 5 proc. więcej podatników zgłosiło się do II Urzędu Skarbowego w tym mieście. Nie rozliczyło się jeszcze ok. 15 tysięcy osób.

Również około 90 proc. łodzian nie czekało na ostatni dzień z rozliczeniem, ale mimo to w ostatnich dniach składania PIT-ów w urzędach tworzą się bardzo duże kolejki - poinformowała PAP rzecznik Izby Skarbowej w Łodzi, Renata Borkowska.

Z kolei do Urzędów w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu dotychczas wpłynęło już 90-95 proc. PIT-ów. Urzędy te spodziewają się, że wpłynie do nich od 36 tys. do 60 tys. zeznań.

W Rzeszowie pierwsze deklaracje wpływały już w styczniu. "W lutym i marcu wpływ zeznań do urzędu był zdecydowanie większy do analogicznych okresów ubiegłego roku. Kwiecień charakteryzował się wpływem od 600 do 1 tys. zeznań dziennie. W ostatnich dniach kwietnia nastąpiło zwiększenie liczby składanych zeznań do dwóch tys. na dzień" - poinformowała zastępca naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, Joanna Olech.

Trochę mniej, bo ok. 70-80 proc. zeznań trafiło już do małopolskich urzędów. Mimo to w urzędach jest tłoczno. "Jak co roku wiele osób czeka do ostatnich dni. Sporo zeznań dotrze też drogą pocztową" - powiedziała PAP wicedyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, Marianna Dubińska.

W gdańskich, szczecińskich i katowickich Urzędach Skarbowych roczne zeznanie podatkowe do tej pory złożyło około 80 procent podatników. W Bielsku-Białej - około 85 proc., a w Częstochowie - 90 proc.

Według rzeczniczki Izby Skarbowej w Poznaniu Małgorzaty Spychały, deklaracje złożyło 70-80 proc. podatników z Wielkopolski.

Ze składaniem deklaracji podatkowych nie spieszyli się niektórzy kielczanie. Naczelnik pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach Tadeusz Daszkiewicz ocenia, że brakuje jeszcze "zadziwiająco dużo" zeznań.

"W zeszłym roku przyjęliśmy około 68 tys. PIT-ów, a w tym otrzymaliśmy dotychczas zaledwie 51 tys. Być może spora część podatników wykorzystała już trzyletnią ulgę budowlaną i w związku z tym ich rozliczenia przyślą zakłady pracy" - wyjaśnił Daszkiewicz.

Z kolei drugi kielecki Urząd Skarbowy oczekuje "na finiszu" napływu 12 tys. z 70 tys. spodziewanych zeznań - powiedział PAP naczelnik drugiego urzędu skarbowego w Kielcach Piotr Fatalski.

Do sześciu wrocławskich urzędów skarbowych wpłynęło do wtorku rano prawie 215 tys. zeznań rocznych za rok 2002. W ubiegłym roku w stolicy Dolnego Śląska PIT-y złożyło 260 tys. podatników.

"Do urzędu skarbowego Wrocław-Śródmieście do tej pory wpłynęło 33 tys. zeznań. W zeszłym roku było ich 43 tys., więc spodziewamy się jeszcze 10 tys. Sporo PIT-ów przyjdzie pocztą" - powiedziała PAP naczelnik US Wrocław-Śródmieście Małgorzata Kulok.

Od przeszło 80 proc. do bez mała 95 proc. indywidualnych podatników w Lubelskiem rozliczyło się już z fiskusem, poinformowano we wtorek w największych urzędach skarbowych tego województwa.

"Ilość złożonych zeznań podatkowych jest na poziomie ostatnich lat. W tych dniach urząd nie przeżywa oblężenia podatników, ostatniego kwietnia pracujemy do godz. 16." - powiedział zastępca naczelnika Jan Wójcik.

Z Urzędem Skarbowym w Białej Podlaskiej rozliczyło się ok. 95 proc. podatników - podała jego naczelnik Danuta Litwińczuk. Dodała, że w tym roku większość rozlicza się za pośrednictwem płatnika, toteż nie ma większych kolejek składających zeznania podatkowe.

Ponad 90 proc podatników złożyło swe zeznania w zamojskim Urzędzie Skarbowym, podał zastępca naczelnika Krzysztof Roczniak. Większość podatników rozliczyła się za pośrednictwem płatnika bądź ZUS lub KRUS, toteż nie ma większych kolejek składających zeznania osobiście.

Z wyliczeń białostockich urzędów wynika, że 6-7 proc. zeznań podatnicy wypełnili błędnie. Do najczęstszych pomyłek należą błędy rachunkowe, brak podpisów oraz pomyłki w danych osobowych. Zdarza się też, że zamiast własnego numeru NIP podatnik wpisuje NIP płatnika. Dość częstym błędem jest również odliczanie ulgi nie od dochodu, ale od podatku. Podatnicy mylą się też czasami w prostych obliczeniach rachunkowych.

Trudności w tym roku sprawia podatnikom brak rubryki do wpisania formy zwrotu nadpłaty. "Jeśli ktoś zmienił konto bankowe, to musi wypełnić dodatkowy dokument" – wyjaśnia zastępca naczelnika II US w Gdańsku Halina Łozińska.

Maria Kapała z US w Krośnie powiedziała PAP, że "w tym roku w znacznym stopniu zmniejszyliśmy wpływ PIT-ów z błędami w NIP-ach, nazwiskach, adresach. Błędy te są wychwytywane już przy składaniu i na bieżąco poprawiane. Wyjątek stanowią zeznania wysłane pocztą. Tu nie można poprawek nanosić od ręki".

Podatnicy najczęściej odliczają wydatki na remont i modernizację mieszkań oraz wydatki mieszkaniowe (kontynuacja dużej ulgi budowlanej). Pojawiają się także odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne, a także na dokształcanie podatnika.

Część urzędów zapowiada wydłużenie godzin pracy w ostatnim dniu pracy. W województwie śląskim urzędy będą czynne do godziny 20.00. Dotyczy to również urzędów na terenie Małopolski.

"Wszyscy pracownicy działu pracują na pełnych obrotach" - powiedziała PAP zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Rybniku Urszula Król.

W Białej Podlaskiej, Chełmie i Łodzi urzędy w środę będą pracowały do godz. 18.

Osoby, które chcą odebrać nadpłatę bezpośrednio w kasie, muszą dołączyć do PIT-u stosowne oświadczenie. Ci, którzy nie podali fiskusowi numeru swego konta bankowego - winni w tym celu wypełnić dodatkowo PIT-3. Możliwy jest też zwrot pieniędzy pocztą, ale opłata z tego tytułu będzie wyższa niż poprzednio. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / <b>PAP</b>: Większość podatników rozliczyła się już z fiskusem