B.Światowy spodziewa się znacznego ożywienia w 2003

opublikowano: 13-03-2002, 19:24

WASZYNGTON (Reuters) - Światowa gospodarka w przyszłym roku powróci na ścieżkę szybkiego rozwoju, ale w wielu krajach tempo wzrostu będzie zbyt niskie, by szybko zredukować strefę ubóstwa, poinformował w środę Bank Światowy. W swoim corocznym raporcie Bank Światowy prognozuje, że w tym roku tempo wzrostu światowej gospodarki wyniesie 1,3 procent. W przyszłym roku ma ono wzrosnąć do 3,6 procent.

Raport publikowany jest w momencie, gdy Bank Światowy próbuje przekonać bogate kraje, by te otworzyły swoje rynki na towary z państw biednych i podwoiły swoje niewielkie budżety pomocowe. Bank do 2015 roku chce zmniejszyć o połowę liczbę ludzi żyjących za mniej niż jednego dolara dziennie.

Bank przewiduję, że w strefie euro wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 1,2 procent, a w 2003 roku 3,3 procent. Dla USA szacunki te wynoszą odpowienio 1,3 i 3,7 procent. Autorzy raportu przewidują stopniowy spadek wartości dolara w tym roku i w następnych latach

Zdaniem Banku Światowego nadal niepokojąca jest sytuacja w Argentynie, a także w drugiej gospodarce świata - Japonii.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / B.Światowy spodziewa się znacznego ożywienia w 2003