Baby boomer lubi stabilizację, a igrek pieniądze

MK
opublikowano: 07-10-2019, 22:00

Młodzi czy starzy, wszyscy chcemy dobrze zarabiać, ale podejście do bezpieczeństwa zależy od wieku.

Na rynku pracy spotykają się przedstawiciele czterech pokoleń: baby boomers (powyżej 56. roku życia) oraz X (40-55 lat), Y (25-39 lat) i Z (18-24 lata). A ich postawom, oczekiwaniom i preferencjom przyjrzała się spółka Pracuj.pl. Tak powstał raport „Generacja dobrej kariery”, który ujawnia podobieństwa i różnice między pracownikami w różnym wieku. Niezależnie od metryki badanych łączy przekonanie o dużym znaczeniu dobrego wynagrodzenia i zdrowej atmosfery.

Dzieli natomiast podejście do bezpieczeństwa i relacji z szefem. „Pieniądze wcale nie są najważniejsze” — tak można streścić wiele eksperckich komentarzy dotyczących oczekiwań zatrudnionych. Badanie Pracuj.pl pokazuje coś zupełnie innego: atrakcyjne zarobki to najistotniejszy aspekt życia zawodowego dla zetek, igreków i iksów (odpowiednio 70, 68 i 70 proc.).

Co zaś tyczy się baby boomers — najbardziej cenią atmosferę w pracy (72 proc.), niemniej płace wymieniali na drugim miejscu (65 proc.), co dobitnie dowodzi, że także w tej grupie finanse odgrywają dużą rolę. Trzecią pozycję wśród seniorów zajęło bezpieczeństwo (56 proc.), którym — dla odmiany — młodsi przejmują się dużo rzadziej. Do stabilności zatrudnienia wagę przywiązuje tylko 34 proc. reprezentantów pokolenia Z. Interesujące jest podejście pracowników do dobrych relacji z przełożonymi. Najbardziej leży to na sercu baby boomersom (39 proc.), najmniej — igrekom (26 proc.).

W przypadku zetek wskaźnik wynosi 30, a wśród iksów — 32 proc. Które pokolenie jest lepsze, a które gorsze? W świetle raportu „Generacja dobrej kariery” pytanie to okazuje się bezzasadne. W każdej grupie wiekowej można dostrzec zarówno przewagi, jak i braki. Przykład: osoby zbliżające się do emerytury nie są przeważnie biegłe w technologiach cyfrowych, nadrabiają jednak solidnością, motywacją i zaangażowaniem. — Generację Z stanowią najbardziej lojalni pracownicy, którym warto zapewnić możliwość spokojnej realizacji obowiązków — mówi Konstancja Zyzik, menedżer ds. pozyskiwania talentów i kompetencji w Grupie Pracuj.

Badacze nie odnotowali znaczących różnic między pokoleniami w ocenie najlepszych form doceniania pracownika. We wszystkich grupach wiekowych najczęściej wskazywana była podwyżka (ogółem 90 proc. respondentów). Na drugim miejscu znalazły się premie (86 proc.), a na trzecim — awans na wyższe stanowisko (82 proc.). Pochwały od pracodawcy mają dla badanych zdecydowanie mniejsze znaczenie. Na równi z awansami i podwyżkami ceni je tylko 29 proc. ankietowanych. Najczęściej są to zetki (32 proc.), najrzadziej — baby boomers (25 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu