Badanie: dwie trzecie pracowników sektora mediów i kultury w Holandii padło w ubiegłym roku ofiarą zastraszania lub molestowania

  • PAP
opublikowano: 21-01-2023, 13:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dwie trzecie pracowników mediów i kultury miało w ubiegłym roku do czynienia z zachowaniami transgresyjnymi w miejscu pracy, takimi jak m.in. zastraszanie, poniżanie a także molestowanie seksualne - wynika z badań związku zawodowego FNV.

fot. REUTERS/David van Dam/Forum

Połowa pracowników wskazuje, że była prześladowana lub zastraszana. To prawie siedmiokrotnie więcej niż średnia krajowa - zauważa związek. 44 proc. badanych skarży się na negatywną atmosferę w pracy, a 38 proc. na to, że było wyzywanych i spotkało się z groźbami.

Aż 23 proc. badanych kobiet twierdzi, że było molestowanych seksualnie. W przypadku mężczyzn ten odsetek spada do 9 proc. "To szokujące dane" – twierdzi Andree Ruiters z FNV, cytowany w komunikacie prasowym. "Skala niepożądanych zachowań w tym sektorze jest znacznie większa niż się spodziewaliśmy" – dodaje.

Celem badania było nie tylko ustalenie skali problemów, ale również to, w jaki sposób pracodawca potrafił sobie z nimi poradzić. W połowie przypadków pracodawca nie podjął żadnych działań po zgłoszeniu przez pracowników niewłaściwego zachowania, a jednej na dziesięć osób wręcz zalecano milczenie w sprawie swoich doświadczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane