Bałkańskie Asseco wychodzi w świat

opublikowano: 21-02-2019, 22:00

Firma ma na celowniku kilka obiektów do przejęcia. Patrzy na nowe, odległe rynki, a szanse na wzrost widzi zwłaszcza w Peru i Kolumbii.

Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE) po przejęciu hiszpańskiego Necomplusa ma apetyt na więcej — pracuje nad kilkoma akwizycjami. To może być najbardziej obfitujący w przejęcia rok w historii spółki.

Przyglądamy się np.
Egiptowi i Nigerii. Mamy tam już pierwszych partnerów i projekty – mówi Piotr
Jeleński, prezes Asseco SEE.
Zobacz więcej

Powitanie z Afryką:

Przyglądamy się np. Egiptowi i Nigerii. Mamy tam już pierwszych partnerów i projekty – mówi Piotr Jeleński, prezes Asseco SEE. Fot. Marek Wiśniewski

— Prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy w sprawie akwizycji spółek działających w Czechach i na Słowacji. Przyglądamy się niewielkiej, ale bardzo atrakcyjnej firmie w Rumunii i małej w Turcji. Rozmawiamy też o ciekawym projekcie w Bośni i Hercegowinie — mówi Piotr Jeleński, prezes Asseco SEE.

Spółka pracuje także nad kilkoma innymi potencjalnymi przejęciami, prawdopodobnie jednak nie zdoła zakończyć projektów w tym roku. Część zakupów sfinansuje z własnych funduszy, resztę pożyczy. Mimo ambitnych planów inwestycyjnych podzieli się zyskiem za ubiegły rok. Zarząd i rada nadzorcza rekomendują przeznaczenie na wypłatę łącznie prawie 27 mln zł, czyli 0,52 zł na akcję. W styczniu Asseco SEE sfinalizowało przejęcie 67,7 proc. akcji hiszpańskiego Necomplusa za blisko 8 mln EUR. Nabytek, zatrudniający 850 osób, zakończył ubiegły rok z 1,3 mln EUR zysku operacyjnego i 24,6 mln EUR przychodów.

— Założenie, że w tym roku utrzyma wyniki na ubiegłorocznym poziomie, uważam za bardzo konserwatywne — mówi Piotr Jeleński.

Necomplus prowadzi działalność w Hiszpanii, Portugalii, Peru, Kolumbii, Andorze i na Dominikanie. W ocenie Piotra Jeleńskiego spółka ma duży potencjał wzrostu — zwłaszcza w Peru i Kolumbii. Akwizycje to niejedyna droga na nowe rynki. Asseco SSE prowadzi też ekspansję organicznie.

— Przyglądamy się np. Egiptowi i Nigerii. Mamy tam już pierwszych partnerów i projekty — mówi Piotr Jeleński.

Portfel zamówień firmy na 2019 r., po odliczeniu kosztów podwykonawstwa (czyli tzw. marża M1), ma obecnie wartość 73,7 mln EUR — o 3 proc. większą niż przed rokiem. Nie uwzględnia to przejęcia Necomplusa. Po korekcie wartości ubiegłorocznego portfela o kontrakt w NKBM roczny wzrost wynosi 9 proc.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu