Bank centralny Nowej Zelandii zapowiada „ekologiczną” zmianę w swojej strategii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-10-2021, 07:09

Bank centralny Nowej Zelandii (RBNZ) zamierza dokonać zmian w swojej dotychczasowej strategii związanej z zakupem obligacji. Planuje ograniczyć swoją ekspozycję na papiery dłużne krajów, które generują tzw. wysoki ślad węglowy, informuje Reuters.

Bank Rezerw Nowej Zelandii
Bank Rezerw Nowej Zelandii
fot. Mark Coote/Bloomberg

Przetasowanie ma dotyczyć przede wszystkim obligacji Australii i Kanady i to mimo faktu, że gwarantują one wyższe zyski niż konkurencyjne papiery z grona pańs tw G7.

Decyzja ma wpisywać się w podjęte działania mające na celu zarządzanie ryzykiem gospodarczym związanym ze zmianami klimatu.

W kontekście ekologii RBNZ – jak stwierdził gubernator banku Adrian Orr - będzie starał się być bardziej proaktywny i rozważy większe inwestycje w zielone obligacje.

Musimy się zastanowić, w jaki sposób możemy osiągnąć taką samą skuteczność w naszej równowadze przy mniejszym śladzie węglowym – powiedział Orr dodając, że „...to jest dokładnie wybór, przed którym stoi obecnie tak wielu inwestorów na całym świecie”.

W 2019 r. nowozelandzki bank centralny zainwestował 100 mln USD w dolarowy fundusz zielonych obligacji stworzony przez Bank Rozrachunków Międzybankowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane