Bank centralny Szwajcarii utrzymał ultra luźną politykę monetarną

opublikowano: 13-06-2019, 10:48

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) nadal jest gotów do hamowania umocnienia franka.

Zgodnie z oczekiwaniami, SNB utrzymał w czwartek  swoją ultra luźną politykę monetarną i gotowość do interwencji na rynku walutowym w celu hamowania umacniania franka szwajcarskiego. Nowością jest zastąpienie nową stopą dotychczas stosowanego trzymiesięcznego LIBOR.

- SNB będzie dążyć do utrzymania zabezpieczonych krótkoterminowych stóp rynku pieniężnego we frankach szwajcarskich w pobliżu stopy polityki SNB – głosi komunikat. – Powodem wprowadzenia nowej stopy polityki SNB jest to, że przyszłość LIBOR nie jest gwarantowana – dodaje.

SNB ogłosił, że depozyty na żądanie wciąż będą obciążane stopą 0,75 proc., a jego polityka „w związku z tym pozostaje tak ekspansyjna jak dotychczas”.   

Zauważając, że frank jest mocniejszy niż podczas poprzedniego posiedzenia, SNB powtórzył iż szwajcarska waluta jest w jego ocenie „wysoko wyceniana”.

SNB uważa nadal, że zagrożenia globalnej perspektywy gospodarczej będą raczej słabnąć, choć ostrzegł przed skutkami protekcjonizmu USA, wolniejszym wzrostem handlu i osłabieniem przemysłu Niemiec.

SNB spodziewa się średniej inflacji 0,6 proc. w tym roku, 0,7 proc. w 2020 roku i 1,1 proc. w 2021 roku. Ponieważ określa stabilność cen jako inflację poniżej 2 proc. jego projekcja pokazuje, że nie spodziewa się przekroczenia tego poziomu w określonej perspektywie czasu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy