Bank centralny Turcji wstrzymał się z obniżką stóp procentowych

opublikowano: 23-03-2023, 16:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank centralny Turcji wstrzymał się w czwartek z obniżką stóp procentowych, ponieważ kurs liry znajduje się pod presją, a turecka gospodarka absorbuje skutki trzęsień ziemi z zeszłego miesiąca – podaje agencja Bloomberg.

Komitet Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem gubernatora Sahapa Kavcioglu pozostawił stopę repo na poziomie 8,5 proc.

Ekonomiści w ankiecie agencji Bloomberg byli prawie równo podzieleni co do tego, czy decydenci polityczni wstrzymają się, czy obniżą stopy procentowe. Bank centralny odszedł od swoich wytycznych z przeszłości, co utrudnia prognozowanie jego kolejnych ruchów.

W związku ze zbliżającymi się kluczowymi wyborami w maju bank centralny Turcji przez większą część tego roku wykazywał „gołębie” nastawienie, mimo że wzrost cen utrzymuje się powyżej rocznej wartości 55 proc. Kierując się niekonwencjonalnym przekonaniem, że niższe stopy procentowe mogą obniżyć inflację, prezydent Recep Tayyip Erdogan skupił się na pobudzaniu gospodarki tanimi pożyczkami.

Ministerstwo Skarbu i Finansów Turcji poinformowało, że trzęsienia ziemi, które zabiły ponad 50 tys. osób w kraju, spowodują straty gospodarcze szacowane na około 104 mld USD.

Koszt pieniądza w dużej mierze rośnie w całej tureckiej gospodarce, a średnia ważona stopa kredytów komercyjnych wzrosła w tym miesiącu do 16,2 proc., co stanowi największy tygodniowy wzrost od ponad roku. Koszt kredytu konsumenckiego znacznie przekroczył 20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Bloomberg

Polecane