Czytasz dzięki

Bank Handlowy: praktyka banku jest zgodna z prawem i dobrymi obyczajami

  • PAP
opublikowano: 06-08-2020, 10:42

Praktyka banku jest zgodna z prawem i dobrymi obyczajami, uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Banku Handlowego Marta Wałdoch, odnosząc się do zarzutów Rzecznika Finansowego dot. stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej.

Biuro Rzecznika Finansowego podało w środę w komunikacie, że Rzecznik Finansowy skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie dwa powództwa przeciwko Bankowi Handlowemu w Warszawie oraz przeciwko Santander Bank Polska o zaniechanie stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej. Praktyka, która zdaniem Rzecznika Finansowego jest nieuczciwa, polega na nieobniżaniu w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego całkowitego kosztu kredytu o koszt prowizji. RF powołuje się na wiążącą w tej sprawie wykładnię Trybunału Sprawiedliwości UE z września 2019 r.

"Praktyka naszego banku jest zgodna z prawem i dobrymi obyczajami. Bank Handlowy stosuje przepisy prawa polskiego, interpretując je zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej i uwzględnia w tym zakresie wskazywany przez Rzecznika Finansowego wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - zapewniła Wałdoch w komentarzu przekazanym PAP.

Wskazała, że wyrok w sposób istotny zmienia interpretację dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie umów o kredyt konsumencki, nadając jej znaczenie sprzeczne z literalnym brzmieniem art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim. "Powyższa zmiana wpłynęła na sposób wykładni przepisów krajowych, którą bank uwzględnił w swojej praktyce" - podkreśliła.

Wyjaśniła ponadto, że umowy zawarte po dacie wyroku w przypadku ich wcześniejszej spłaty będą rozliczane zgodnie z wytycznymi płynącymi z tego wyroku i rekomendacji UOKiK i Rzecznika Finansowego.

Zastrzegła, że zasada wykładni prawa krajowego w sposób zgodny z prawem Unii Europejskiej nie może jednak naruszać zasady niedziałania prawa wstecz.

"Dlatego bank stosuje nową wykładnię art. 49 UKK jedynie do umów zawartych od daty wydania Wyroku TSUE. W okresie poprzedzającym Wyrok, bank dołożył należytej, właściwej staranności dostosowując swoją działalność do obowiązującej treści art. 49 UKK oraz działając zgodnie z najlepszymi w tym czasie praktykami rynkowymi" - dodała rzeczniczka.

Odnosząc się do pozwu Rzecznika Finansowego bank Santander poinformował w środę PAP, że rozlicza prowizję w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego. Wyjaśniono, że zwrot części prowizji dotyczy umów kredytów konsumenckich do których zastosowanie ma art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, zawartych od 18 grudnia 2011 roku i dla których całkowita przedterminowa spłata nastąpiła od 16 maja 2016 roku.

Dane biura RF wskazują na rekordowy napływ wniosków o postępowanie interwencyjne od osób, które przed terminem spłaciły kredyty konsumenckie. Domagają się one zwrotu części kosztów, w tym prowizji i opłat przygotowawczych, proporcjonalnie do okresu wcześniejszej spłaty.

Zgodnie z informacją RF, w I półroczu 2020 r. Rzecznik otrzymał 2277 wniosków o takie interwencje. To ponad dwukrotnie więcej niż w całym ubiegłym roku, kiedy klienci wystąpili z takimi wnioskami 1083 razy. Do dnia 29 lipca 2020 r. ponad 40 procent wszystkich skierowanych do Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w tym roku wniosków o interwencje w sprawach indywidualnych klientów dotyczyło właśnie tego zagadnienia.

Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
×
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane