Bank Kanady prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na poziomie 4,50 proc.

opublikowano: 03-03-2023, 17:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank Kanady utrzyma główną stopy procentowe na niezmienionym poziomie 4,50 proc. do końca roku, wynika z opinii ekonomistów ankietowanych przez agencję Reuters.

fot. Bayne Stanley / Zuma Press / Forum

Dane dotyczące inwestycji przedsiębiorstw, wydatków konsumpcyjnych, zatrzymania wzrostu gospodarczego pod koniec 2022 r., a także spowalniający rynek mieszkaniowy, wskazują, że stopy procentowe w Kandzie mogą utrzymywać się na stałym poziomie.

Przy spadającej inflacji bank centralny może sobie pozwolić na czekanie. Przerwa od podwyżek stóp procentowych jest jednak uzależniona od napływających danych.

Wszyscy ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters od 24 lutego do 3 marca spodziewają się, że Bank Kanady utrzyma 8 marca stopy procentowe na poziomie 4,50 proc. Większość ekspertów prognozuje ponadto, że Bank Kanady utrzyma je na tym poziomie do końca 2023 r.

Jak wskazują ostatnie dane, inflacja w Kanadzie zwolniła w styczniu bardziej niż oczekiwano do 5,9 proc., choć nadal jest ona znacznie powyżej celu ustalonego na poziomie 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane