Bank KfW chce uruchomić linie kredytowe dla portugalskich firm

DI, PAP
opublikowano: 22-05-2013, 20:56

Portugalski minister finansów Vitor Gaspar poinformował, że niemiecki państwowy bank rozwoju Kreditanstalt fur Wiederaufbau (KfW) zamierza uruchomić linie kredytowe dla portugalskich małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak poinformował portugalskie media Vitor Gaspar, zapewnienie o chęci udzielenia przez KfW pożyczki spółkom zostało przedstawione podczas środowego spotkania ministrów finansów Niemiec i Portugalii w Berlinie. Przedstawiciel rządu w Lizbonie wyjaśnił, że w trakcie rozmów zaprezentowano też obietnice stymulowania ożywienia gospodarczego i poprawy sytuacji na portugalskim rynku pracy.

"Jedną z nich jest zapewnienie strony niemieckiej, że bank KfW uruchomi linie kredytowe dla portugalskich spółek. Ich adresatami będą małe i średnie przedsiębiorstwa" - dodał Gaspar.

Szef portugalskich finansów przyznał, że w trakcie rozmów obie strony zgodziły się, iż obecnie rozwój portugalskich firm jest hamowany poprzez wysokie odsetki od zaciąganych kredytów, na które nie stać przedsiębiorców.

"Zgodziliśmy się również, że niezbędne będzie umocnienie naszej współpracy w walce z bezrobociem, szczególnie wśród młodych osób. Mój rozmówca odnotował też ogromne wysiłki wykonane przez nasz kraj w ramach polityki stabilizacji finansów publicznych. Dodał jednak, że sukces Portugalii na tym polu przy niepowodzeniu całej UE będzie nikły" - powiedział Gaspar.

Jak ujawnił mediom Gaspar, w trakcie spotkania niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble zapewnił, że poza wsparciem kredytowym dla firm bank KfW wesprze też budowę swojego odpowiednika w Portugalii.

W listopadzie ub.r. kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wizyty w Lizbonie zapewniła, że Niemcy pomogą Portugalii uruchomić krajowy bank rozwoju wspierający projekty strukturalne, zbliżony do KfW, który powstał w 1948 r. jako część Planu Marshalla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane