Bank komórek macierzystych ma na oku zakupy

opublikowano: 21-11-2018, 22:00

Bank komórek macierzystych, którego akcjonariusze w piątek mają zdecydować o emisji akcji, planuje zakupy zagraniczne za około 25 mln EUR.

Żeby kupować, trzeba mieć za co. W piątek nadzwyczajne walne zgromadzenie Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) będzie głosować nad przeprowadzeniem dużej prywatnej emisji akcji bez prawa poboru. Zgodnie z projektem uchwały w tej sprawie do nowych inwestorów miałoby trafić około 16 proc. podwyższonegokapitału, a „intencją zarządu” jest, by cena emisyjna nie była niższa niż 60 zł za walor. Oznaczałoby to, że wartość emisji wyniesie co najmniej 56,8 mln zł.

Jakub Baran, który kieruje PBKM, chce rozwijać firmę przez agresywne
akwizycje. Spółka przejęła niedawno dużego konkurenta w Portugalii, a w planach
ma kolejne zakupy, nie tylko w Europie.
Zobacz więcej

AKWIZYCYJNY APETYT:

Jakub Baran, który kieruje PBKM, chce rozwijać firmę przez agresywne akwizycje. Spółka przejęła niedawno dużego konkurenta w Portugalii, a w planach ma kolejne zakupy, nie tylko w Europie. Fot. Marek Wiśniewski

— Mamy listę celów do przejęcia w ciągu najbliższych dwunastu-osiemnastu miesięcy. Trzeba wydać na to około 25 mln EUR. Tak naprawdę pipeline jest jeszcze szerszy — chodzi nawet o 150 mln EUR — ale to już oznaczałoby wyjście poza Europę. Wszystkiego zrobić się nie da, ale zakładam, że pieniędzy z podniesienia kapitału wystarczy na najbliższe akwizycje — mówi Jakub Baran, prezes i znaczący akcjonariusz PBKM.

PBKM prowadzi w kilkunastu europejskich krajach banki komórek macierzystych i jest rynkowym liderem m.in. w Polsce, Turcji i Hiszpanii. Zarząd spółki podkreśla, że europejski rynek jest bardzo rozdrobniony, więc celów do przejęcia nie brakuje. Tylko w tym roku PBKM za 7,5 mln zł kupił 3 proc. akcji notowanej we Frankfurcie Vity34, która jest największym europejskim konkurentem, a potem przejął kontrolę nad portugalskim Stemlabem. Ta ostatnia transakcja miała wartość ponad 70 mln zł. Po zakupie Stemlabu PBKM i jego spółki zależne przechowują ponad 220 tys. próbek krwi pępowinowej i tkanek w segmencie konsumenckim. Tymczasem cel strategiczny zakładał, że do 2020 r. spółka dobije do 200 tys.

— Cel strategiczny się zdezaktualizował. Zobaczymy, jak rozwiną się procesy akwizycyjne i do końca pierwszego kwartału przyszłego roku powinniśmy określić nowe cele strategiczne — mówi Jakub Baran.

Spółka w ciągu trzech kwartałów tego roku miała 114,3 mln zł przychodów (wzrost o 9,2 proc.) oraz 33,4 mln zł zysku na poziomie EBITDA, co oznacza wzrost o 13,7 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu