Bank komórek prosi o sto milionów

opublikowano: 15-05-2018, 22:00

Polski Bank Komórek Macierzystych zamierza sprzedać obligacje za maksymalnie 100 mln zł. Pieniędzy potrzebuje na ekspansję zagraniczną.

„Robimy prawdziwą ekspansję zagraniczną: zakładamy spółki, tworzymy miejsca pracy w zespołach sprzedażowych i laboratoriach, transferujemy własność intelektualną" — tak miesiąc temu Jakub Baran, prezes i znaczący akcjonariusz Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) opisywał działalność spółki, którą kieruje.

Polski Bank Komórek Macierzystych, którym kieruje Jakub Baran, do tej pory koncentrował się na Europie, gdzie osiągnął pozycję lidera. Jednak „kilka miesięcy temu”, według słów prezesa, zaczął analizować możliwość rozkręcenia biznesu na innych kontynentach. Na przejęcia będzie potrzebował pieniędzy z obligacji.
Zobacz więcej

Szersze horyzonty:

Polski Bank Komórek Macierzystych, którym kieruje Jakub Baran, do tej pory koncentrował się na Europie, gdzie osiągnął pozycję lidera. Jednak „kilka miesięcy temu”, według słów prezesa, zaczął analizować możliwość rozkręcenia biznesu na innych kontynentach. Na przejęcia będzie potrzebował pieniędzy z obligacji. Fot. Marek Wiśniewski

Ekspansja jednak kosztuje. Ile? Nawet 100 mln zł w ciągu dwóch lat. We wtorek spółka, której podstawowym biznesem jest pobieranie, przetwarzanie i przechowywanie komórek macierzystych, poinformowała, że przyjęła program emisji obligacji o takiej wartości. W ramach umowy z BZ WBK będzie mogła dokonywać wielokrotnych emisji prywatnych (skierowanych do maksymalnie 149 inwestorów) niezabezpieczonych obligacji.

— Prowadzimy analizy nowych rynków w Europie, a także rozszerzoną analizę rynków, gdzie prowadzimy działalność, pod kątem potencjalnych inwestycji. Najbardziej interesują nas przejęcia liderów lub atrakcyjnych podmiotów z perspektywami szybkiego zwiększenia skali działalności. Rozważamy również możliwości wejścia na nowe rynki poza Europą, które charakteryzują się na ogół wyższymicenami i mniejszą konkurencją niż europejskie — mówi Jakub Baran.

Przedstawiciele PBKM „intensywnie analizują" wejście na dziesięć rynków pozaeuropejskich i siedem w Europie. Spółka ma obecnie przekraczający 20 proc. udział w rynku w Europie, najsilniejszą pozycję ma w Polsce, Hiszpanii i Turcji. W kwietniu za około 7,2 mln zł kupiła 3 proc. akcji Vita 34 AG, lidera niemieckiego rynku, i nie wykluczała zwiększenia w nim zaangażowania.

PBKM w 2017 r. osiągnął 148,9 mln zł przychodów, czyli o 15,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik na poziomie EBITDA skoczył o 27 proc., do 45,7 mln zł, a zysk netto, po niewielkich korektach, wzrósł o jedną czwartą, do 30,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu