Czytasz dzięki

Bank Korei obniża stopy i ostrzega

opublikowano: 16-10-2019, 08:23

Bank centralny Korei Południowej ostrzegł, że wzrost gospodarczy będzie niższy niż prognozowano. Instytucja drugi raz w tym roku zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych, uzasadniając to globalnym pogorszeniem koniunktury, co uderza w eksport i ma wpływ na ceny.

Działanie BoK wpisuje się w falę obniżek stóp procentowych przez banki centralne na całym świecie w celu pobudzenia wzrostu i uwypukla poczucie odpowiedzialności instytucji odnośnie wspierania spowalniającej  gospodarki w obliczu spadających cen konsumpcyjnych. 

Lee Ju-yeol, szef Banku Korei
Zobacz więcej

Lee Ju-yeol, szef Banku Korei fot. Bloomberg

Decyzji o obniżeniu głównej stopy procentowej do 1,25 proc., kształtującej się obecnie na rekordowo niskim poziomie, oczekiwała większość ekonomistów.

Bank stwierdził, że wzrost gospodarczy w tym roku nie osiągnie 2,2 proc., poziomu z lipcowej prognozy. Przewodniczący KoB Lee Ju-yeol powiedział, że chce wpierw  zaznajomić się z danymi za trzeci kwartał, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu, zanim instytucja przedstawi nową prognozę.

Lee, który ostrzegł, że Korea nie może obniżyć stóp tak bardzo, jak inne kluczowe gospodarki, powiedział, że BoK wciąż ma możliwość obniżenia stóp w razie potrzeby i nie potrzebował do tej pory niekonwencjonalnych środków wspierających wzrost i ceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane