Bank Leszka Czarneckiego ma zastaw na 51 proc. Presspubliki

DI, wyborcza.biz
03-03-2012, 09:35

Pępowina łącząca Presspublikę ze skarbem państwa nie została wcale przecięta, kiedy spółka trafiła w ręce Grzegorza Hajdarowicza. Udziały zostały nabyte na raty i obecnie znajdują się w zastawie w PW Rzeczpospolita i Getin Noble Banku – donosi serwis wyborcza.biz.

W minionym roku doszło do głośnej sprzedaży udziałów w spółce Presspublika, wydawcy „Rzeczpospolitej”, „Parkietu” i „Uważam Rze”. Ku dosyć powszechnemu zdumieniu nabył je od brytyjskiego funduszu Mecom (51 proc.) i PW Rzeczpospolita (49 proc. – spółka a udziałem skarby państwa), krakowski biznesman Grzegorz Hajdarowicz. Zapewniał wtedy, że transakcja zostanie sfinansowana wyłącznie ze środków własnych. Okazuje się jednak, jak pisze wyborcza.biz, że fakty są nieco odmienne.

Hajdarowicz, dobry przyjaciel miliardera Leszka Czarneckiego zaciągnął kredyt w należącym do niego Getin Noble Banku, na zakup udziałów od Mecom.
Instytucja posiada obecnie zastaw na 51 proc. udziałów w Presspublice (najwyższa suma zabezpieczenia wynosi 60,6 mln zł). Dodatkowo jedna ze spółek Hajdarowicza ustanowiła też hipoteki na rzecz Getin Noble Banku do kwoty 137,2 mln zł, by zabezpieczyć zadłużenie Gremi Media (spółka Hajdarowicza) wobec banku Czarneckiego.

O sprzedaży pakietu Hajdarowiczowi za 55 mln zł PW Rzeczpospolita poinformowała 12 października. Według wyborczej.biz, w rejestrze zastawów znajduje się informacja, że 49 proc. udziałów Presspubliki jest zastawionych na rzecz poprzedniego właściciela - PW Rzeczpospolita - z sumą zabezpieczenia opiewającą na prawie 64 mln zł. Grzegorz Hajdarowicz tłumaczy to specyfiką transakcji, której spłata została – z uwagi na wysoką kwotę – rozłożona na raty. Z danych uzyskanych przez wyborcza.biz w Ministerstwie Skarbu wynika, że Hajdarowicz (ze swoją spółką Gremi Media), będzie spłacał państwowy pakiet w siedmiu ratach do 31 sierpnia 2017 r.; oprocentowanie jest niskie - 8,26 proc. rocznie. PW Rzeczpospolita zabezpieczyła się nie tylko na zastawach, ustanowiła także hipoteki na nieruchomościach i dostała pełnomocnictwa do wykonywania praw na udziałach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, wyborcza.biz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Media / Bank Leszka Czarneckiego ma zastaw na 51 proc. Presspubliki